Společnost FCC se nevzdala svého plánu postavit v Prostějově linku na zpracování odpadů, se kterým neuspěla v nedalekých Biskupicích. Kapacita zařízení navíc vzrostla o více než polovinu. Podle odpůrců projektu se tak tuny odpadů budou do Prostějova, který trpí špatným ovzduším, dovážet.
"Kapacita linky je navržena na max 80 tisíc tun za rok ve dvousměnném provozu. Předmětem záměru je vybudování linky na zpracování energeticky využitelných odpadů kategorie O bez nebezpečných vlastností s vytříďováním druhotných surovin pro recyklaci a s produkcí tuhého alternativního paliva pro využití ve fluidních kotlích a cementářských pecích," popsal v dokumentaci EIA Jakub Kos ze společnosti FCC Česká republika.
Linka má stát v průmyslové zóně v Kojetínské ulici v Prostějově, součástí bude drtička, výstupem budou plasty, papír, železné a neželezné kovy, TAP a zbytkové frakce. Linka bude mít vzduchotechniku s filtrací, k zamezení zápachu má sloužit mlžící jednotka s neutralizačním aditivem.
Jde už o třetí lokalitu, kde se nadnárodní koncern FCC pokouší odpadovou linku vybudovat. Kapacita však tentokrát vzrostla z 50 na 80 tisíc tun odpadů ročně. Původně měla linka stát v Biskupicích na Prostějovsku a poté v areálu bývalé Vitany u hlavního nádraží v Prostějově poblíž bytových domů. S tím však ostře nesouhlasili obyvatelé, a tak firma z plánů vycouvala a posunula se do průmyslové zóny na okraji Prostějova.
Pátek, 26. ledna 2024, 14:49
Do prostějovských ulic nyní vyrazili dobrovolníci, kteří do schránek roznášejí letáky s peticí proti plánovanému odpadovému centru. Linku na výrobu tuhých alternativních paliv z odpadů s kapacitou pětinásobně převyšující potřeby Prostějova chce v...
Pro životní prostředí v Prostějově je odpadová linka, byť na kraji města, velmi špatnou zprávou. Odpůrci argumentují, že kapacita je daleko vyšší, než je množství odpadu vyprodukovaného ve městě, zbytek se tak bude muset dovážet, což zhorší už tak katastrofální stav zdejšího ovzduší. Doprava by podle kritiků narostla o tisíce kamionů ročně. Z dokumentace EIA vyplývá, že půjde až o 77 nákladních automobilů denně.
"Určitě budeme opět zpracovávat připomínky k tomuto záměru. Primárně se jedná o dopravu, odpad se sem bude muset dovážet a to je pro životní prostředí ve městě alarmující. Pak jsou to věci spojené s provozem celého zařízení," reagovala opoziční zastupitelka města Jana Jílková (Na rovinu!).
Pro prostějovskou radnici je plánované odpadové centrum společnosti FCC, v jejíž prostějovské pobočce má město čtvrtinový podíl, jednou z možností, jak v budoucnu likvidovat své odpady. ANO, Pévéčko a ODS totiž v minulosti prosadily vystoupení města z krajského odpadového projektu, který zastřešuje více než polovinu obyvatel Olomouckého kraje a do budoucna jim spolehlivě a transparentně zajistí likvidaci komunálního odpadu.
Prostějovská radnice v minulosti slibovala, že proces posuzování vlivu odpadové linky na životní prostředí EIA bude sledovat a podá své vlastní připomínky.
Pátek, 7. března 2025, 13:09
Proti plánu na stavbu plazmové linky na zpracování odpadů se před dvěma roky ostře postavili obyvatelé Mostkovic u Prostějova, nyní se projekt přesunul přímo do Prostějova. Ostravská společnost chce reaktor vybudovat v průmyslové zóně, má zde již...
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám