Olomoucká radnice či věž v zoo se rozzáří červeně. Na podporu hemofiliků

Autoři , | Foto Město Olomouc

K osvětové kampani upozorňující na dědičné onemocnění zvané hemofilie se připojuje také Olomouc, ve čtvrtek večer bude červeně nasvícená budova radnice v centru města i vyhlídková věž v areálu zoologické zahrady. Vzácná nemoc se projevuje poruchou srážlivosti krve, která může vést až k invaliditě.

Celosvětově trpí hemofilií asi 400 tisíc lidí, v České republice jde o přibližně 1050 osob. Na 17. dubna připadá Světový den hemofilie, který připomenou i červeně nasvícené významné budovy v jednotlivých regionech. Například v Praze se do červena zbarví Petřínská rozhledna, v Olomouckém kraji půjde o budovu historické radnice v Olomouci či vstupní průčelí dvorany zámku v Hranicích. Červeně bude zářit také jedno z vyhlídkových míst hanácké metropole – 32 metrů vysoká věž v areálu Zoo Olomouc. „Světový den hemofilie poskytuje rodinám hemofiliků a jejich blízkým prostor seznámit společnost s touto nemocí. Během Světového dne hemofilie si lidé solidarizující s hemofiliky oblékají červenou barvu a členské organizace Světové hemofilické federace (WFH) se připojují k celosvětovému projektu „Rozsviťte červená světla“, jež jsou symbolem tohoto krevního onemocnění,“ uvedla olomoucké zoo Iveta Gronská.

„Zoo Olomouc nasvícením své dominantní rozhledny červenou barvou vyjadřuje podporu hemofilikům i jejich rodinám s tímto velmi vzácným onemocněním. Technicky se nám podařilo nasvítit její vrchní část, která je viditelná do širokého okolí města,” informoval ředitel oblíbeného areálu Radomír Habáň.

VIDEO: Zeleně nasvícená bazilika zaujala nejen Olomoučany. Efekty upozornily na plíživou nemoc

Netradiční zelené zbarvení večerního a nočního osvětlení baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce upoutalo ve středu pozornost celé řady kolemjdoucích i kolemjedoucích. Lidé zdálky pozorovali jednu z nejvýznamnějších památek...

Kvůli krvácení docházelo dříve u pacientů s hemofilií ke ztrátě pohyblivosti a někdy i k invaliditě. Dnes jim ale pomáhá profylaktická léčba, která předchází závažným důsledkům.

„Hemofilie je dědičné onemocnění, které se váže na chromozom X. Postihuje zejména muže, ženy bývají přenašečkami. Lidé s poruchou srážlivosti krve se potýkají s nedostatkem koagulačního faktoru, kvůli kterému se u nich spouští samovolné krvácení do svalů nebo kloubů,“ vysvětlila v tiskové zprávě lékařka Eva Drbohlavová z Centra klinické hematologie Krajské nemocnice Liberec.

V minulosti pacienti dostávali léčbu v nemocnici až ve chvíli, kdy už krvácení nastalo. „Dnes můžeme terapii podávat preventivně, čímž vzniku krvácení předcházíme. Léky, které pacientům nabízíme dnes, jsou velmi účinné. Zejména nejnovější léky, které máme k dispozici posledních několik let, znamenaly pro mnohé nemocné velkou změnu – pokud jde o zjednodušení podávání, ale i s ohledem na vyšší ochranu před krvácením,“ sdělila Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Kromě léčby pomáhá i fyzioterapie.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zdraví, nemoc, vzácné onemocnění, hemofilie, Světový den hemofilie, nasvícená radnice, věž zoo, Zoo Olomouc, červené nasvícení, Hranice, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.