Loňský rok přinesl výrazný nárůst onemocnění přenášených klíšťaty. Počet nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostl v Olomouckém kraji o 70 procent, případů lymeské borreliózy přibylo o 27 procent. Lékaři doporučují ochranu, nejúčinnější je očkování.
Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou nechat očkovat na řadě míst. "V České republice se mohou zájemci o toto očkování obracet na svého praktického lékaře, u kterého jsou registrováni, a to bez ohledu na věk, děti pak prostřednictvím svého pediatra. Další možností jsou specializovaná očkovací centra, která mohou být preferovanou volbou například kvůli širší časové dostupnosti nebo doplňkovému poradenství," přibližuje možnosti například mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská. Dostupná je podle ní i možnost laboratorního testování klíšťat v laboratořích AGELLAB, kde je možné prověřit, zda bylo konkrétní přisáté klíště infikované.
"Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je skutečně účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům," potvrzuje také Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
V poslední době Český hydrometeorologický ústav hlásí vysokou aktivitu klíšťat. Ta mohou přenášet klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Zatímco v roce 2023 hygienici v Olomouckém kraji evidovali 20 případů klíšťové encefalitidy, o rok později to bylo už 34 případů. Jedná se o nárůst 70 procent. U lymeské borreliózy počet vzrostl z 294 na 374 případů, což představuje nárůst o 27 procent oproti předchozímu roku.
Čtvrtek, 20. března 2025, 19:48
Výduť břišní aorty je závažné a často dlouho neodhalené onemocnění. Olomoucká poliklinika nyní nabízí rychlé, bezbolestné a neinvazivní ultrazvukové vyšetření, které dokáže riziko této nemoci odhalit. Ta je často nazývána tikající bombou v těle...
Hospitalizace může trvat i několik týdnů a po ní následuje dlouhá rekonvalescence až několik měsíců. Pacienti se mohou potýkat i s trvalými následky, mezi které patří chronická únava a vyčerpanost, bolesti hlavy, poruchy spánku nebo i ochrnutí končetin. Zásadní roli v ochraně proti encefalitidě je očkování.
Podle odborníků přitom klíšťata neútočí jen v lese, je možné na ně narazit téměř kdekoliv, v parku nebo na zahradě. Zatímco virus klíšťové encefalitidy se přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte, u lymeské borreliózy rozhoduje čas. K přenosu dochází asi po 24 hodinách po přisátí, odborníci proto radí odstranit klíště co nejdříve a v následujících dnech kontrolovat, jestli se na místě přisátí netvoří červená skvrna. Proti lymeské borrelióze v současnosti neexistuje očkování, ale díky bakteriálnímu původu se dá léčit antibiotiky.
Úterý, 22. dubna 2025, 11:56
Nejvýraznější nárust aktivity klíšťat je na jaře a duben je měsíc, kdy každoročně začíná jejich sezóna. Jedním z rizikových faktorů, které je dobré znát a sledovat je přirozená aktivita klíšťat v průběhu roku.
Důležitá je i správná technika odstranění klíštěte. "Nejprve použijeme dezinfekci, kterou klíště zakápneme, a tím ho usmrtíme. Klíště trochu povolí, a poté je snadnější jej odstranit. Pinzetou ho jemně vytáhneme kývavým pohybem a poté místo přisátí opět vydezinfikujeme," radí hygienička Renata Ciupek.
Před přisátím klíštěte je možné se chránit také pomocí správného oblečení, které by mělo být světlé s dlouhými rukávy a nohavicemi, aby šlo klíště snadněji odhalit. Odborníci doporučují také používání repelentů a kontrolu celého těla po návratu domů, především podkolenních jamek, podpaží, krku a míst s jemnou kůží.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám