Přednáškami, komentovanými prohlídkami, koncerty a vydáním druhé vlastní eurobankovky si Olomouc letos připomene 25 let od zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam světového dědictví UNESCO. Radnice také zprovoznila nový web s informacemi o historii této významné barokní památky a podrobným programem oslav.
Sloup Nejsvětější trojice v centru města je nyní zahalen lešením a plachtami, protože od loňska ho restaurátoři opravují. Sloupu bude letos v létě věnována tradiční písková socha na Horním náměstí. K vidění bude i jeho model. "Z radnice byl přesunut do prostor Informačního centra, aby si jej turisté i zájemci mohli prohlédnout během rekonstrukce radnice i samotného sloupu," uvedl náměstek primátora Olomouce Viktor Tichák (Piráti).
Od července do září bude na Horním náměstí k vidění venkovní výstava věnovaná památce. Nabídne historické fotografie či nové poznatky a informace o průběhu restaurování. Výstava potrvá až do konce Dnů evropského dědictví.
Hlavní část oslav pak bude podle mluvčího radnice Jana Horejše směřovat k tradičním Dnům evropského dědictví, které jsou letos naplánovány na období od 6. do 14. září. Vrcholem programu bude koncert Století české písničky, který zazní 12. září na Horním náměstí v sousedství sloupu. Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Jana Kučery představí výběr ikonických skladeb české hudby 20. století. V programu zazní písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla či Petra Hapky. Koncert filharmonie bude uveden ve spolupráci s festivalem Smetanova Litomyšl.
Čtvrtek, 4. dubna 2024, 15:13
V průběhu dubna se barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci schová za lešení a také krycí plachtu, která památku zapsanou na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zahalí takřka na tři roky. Nad provedením rozsáhlé obnovy...
V letní turistické sezoně nabídne informační centrum města komentované prohlídky, které budou letos zaměřeny na barokní památky v Olomouci. V sobotu 13. září bude uspořádána speciální prohlídka s názvem Po stopách tvůrců Sloupu Nejsvětější Trojice. Součástí hlavního víkendového programu 13. a 14. září budou také open-air přednášky pro veřejnost s informacemi o opravě a zajímavostech spjatých s tímto sloupem.
Hlavnímu kulturnímu programu oslav bude předcházet vydání druhé olomoucké eurobankovky. "První bankovka, která byla uvedena do prodeje minulý rok, se setkala s velkým zájmem a během devíti měsíců se prodalo zhruba 3000 kusů. Letošní bankovka nese motiv Sloupu Nejsvětější Trojice. Do prodeje půjde celkem 4500 kusů," doplnil Horejš.
Oprava Sloupu Nejsvětější Trojice byla zahájena loni na jaře, zabere zhruba dva roky. Sloup Nejsvětější Trojice je dílem Václava Rendera a jeho pokračovatelů. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Barokní sloup postavili v letech 1716 až 1754. Sousoší je díky zápisu na seznam UNESCO magnetem pro turisty z celého světa, do Olomouce míří kvůli tomu i turisté z Japonska, Číny nebo Jižní Koreje. Poslední velká obnova barokního sloupu trvala téměř rok a půl a skončila v roce 2001. Renovace památky tehdy stála asi 17 milionů korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám