V nitru hmoty. Vědci z Olomouce jako první na světě provedli speciální experiment s fotony

Autoři | Foto pixabay.com

Olomoučtí vědci jako první na světě experimentálně potvrdili souvislost mezi neurčitostí kvantového stavu a kvantovou provázanosti, kterou předpověděli fyzici z Japonska a Tchaj-wanu. Výsledky publikovali v prestižním časopise nakladatelství Springer Nature, otevírají tak zcela nový pohled na fungování přírody na kvantové úrovni.

Průlomový experiment se podařil vědcům ze Společné laboratoře optiky, společného pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

"V kvantové fyzice platí velmi zvláštní pravidla, podle kterých například měření ovlivní měřený stav nebo že výsledek měření může být náhodný. Nikdy tedy dopředu netušíme, jak naše měření dopadne. Na druhou stranu ale víme, že existuje jev, který je klíčový pro celou řadu aplikací v kvantové fyzice, a to je kvantová provázanost. A nám se povedlo najít poměrně zásadní vztah mezi neurčitostí obsaženou v kvantovém měření a kvantovou provázaností. Doslova jsme našli rovnici nebo spíše nerovnici, která dává nějaký vztah mezi těmito dvěma základními koncepty v kvantové fyzice," vysvětlil Karel Lemr ze Společné laboratoře optiky.

Matematika ladí výrobní procesy. Vědci z Univerzity Palackého pomáhají předním firmám

Jak vyladit složité výrobní procesy? Důležitou a sofistikovanou pomoc firmám poskytují vědci z Katedry matematické analýzy a aplikací matematiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Odborníci využívají nejnovější metody statistiky,...

V olomoucké laboratoři byl proveden experiment, při němž olomoučtí fyzici připravili speciální kvantově provázané stavy světla. Pomocí fotonových párů vytvořili stavy, na kterých následně provedli měření. Výsledky potvrdily platnost teoretický předpovězené nerovnice.

"Našli a potvrdili jsme nový zákon kvantové fyziky. Podařilo se nám teoretickou souvislost experimentálně ověřit, což je v oblasti základního výzkumu významný posun kupředu. Pomáhá nám lépe chápat, jak funguje svět kolem nás na kvantové úrovni," dodal Antonín Černoch, který na experimentu spolupracoval.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky experiment, foton, zákon, vědec, Olomouc, laboratoř, Česko, kvantová fyzika, Univerzita Palackého v Olomouci

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.