U Víceměřic na Prostějovsku archeologové objevili sídliště z doby římské a také významné keltské pohřebiště. Výjimečný je například hrob bojovníka s železným mečem, kopím a štítem. Průzkum stále pokračuje, experti nyní zkoumají sídliště z mladší doby kamenné s pazourky.
Archeologický průzkum probíhá na Prostějovsku kvůli modernizaci železniční trati mezi Brnem a Přerovem. Jižně od silnice mezi Víceměřicemi a Němčicemi nad Hanou archeologové objevili část sídliště z doby římské z prvních století našeho letopočtu, kdy na Moravě sídlily germánské kmeny.
"Prozkoumány byly dvě chaty, v jejich výplni se objevilo poměrně bohaté množství materiálu, zlomků kuchyňských nádob, zlomků zvířecích kostí, kostěná šídla nebo bronzová spona. V keramickém souboru jsou zastoupeny také nádoby, jejichž původ není místní a lze jej hledat až za hranicemi germánského teritoria v oblasti Říše římské," popsal archeolog Miroslav Popelka z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Lokalita kromě toho vydala také pohřebiště z mladší doby železné. "Objevují se zde hroby kostrové i žárové, v jednom případě dokonce kombinace obou těchto pohřebních praktik. V jedné z hrobových jam byla ve spodních partiích uložena inhumace a v horních partiích pak rozptýlena kremace. Mezi prozkoumanými hroby se objevil i jeden bojovnický hrob vybavený železným mečem, kopím a štítem," uvedl Popelka.
Pondělí, 10. února 2025, 06:50
Vědci z olomoucké univerzity chtějí zmapovat pohyb pravěkých lovců mamutů, kteří žili zhruba před 30 tisíci lety. Pomoci jim mají pazourky a rohovce, které tehdejším obyvatelům sloužily jako nástroje. Jednou ze zkoumaných lokalit je Předmostí u...
V dalších hrobech byly ženy, u sebe měly šperky, náramky, železný opasek kombinovaný s bronzovými spojkami, závěsky a spony. "V dalších hrobě byl objeven sapropelitový náramek. Tento šperk vyrobený z druhohorních usazenin vyskytujících se v okolí černouhelných slojí má svůj původ mimo území Moravy," sdělil archeolog.
Kosterní pozůstatky se bohužel dochovaly ve špatném stavu, přesto jde podle expertů o významný objev. "Jedná o poměrně zásadní zjištění o existenci pohřebiště z období historických Keltů, navíc v blízkosti významné aglomerace na pomezí Němčic a Víceměřic, které má nadregionální význam. Časově je možné pohřebiště na základě milodarů z hrobů zařadit na přelom třetího a druhého století před naším letopočtem," vysvětlil v tiskové zprávě Popelka.
Výzkum nyní pokračuje na rozhraní katastrů Víceměřic a Němčic nad Hanou, kde je několik desítek sídlištních objektů z mladší doby kamenné. Objevují se zde kamenné nástroje, pazourky, kamenné sekerky a keramika z lengyelské kultury.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám