Záchrana vymírající populace mihulí v Jeseníkách. Odchov larev byl i letos úspěšný

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Ochráncům přírody se opět podařilo odchovat larvy mihule Vladykovovy a vypustit je zpět do toku Račinky u Velkých Losin na Šumpersku, kde jejich jediná populace vymírá. Naživu se jim podařilo udržet přes šest tisíc larev, což je trojnásobek oproti loňsku.

Jediná populace mihule Vladykovovy na toku Račinky u Velkých Losin bohužel vymírá. Ochránci přírody proto již druhým rokem provádí umělý výtěr a odchov larev, které pak vracejí zpět do přírody.

"Vše začalo na počátku května, kdy se podařilo z Račinky odlovit pět dospělých mihulí, u kterých se záhy ukázalo, že se jedná o čtyři samice a jednoho samce. Dospělci byli do doby plné pohlavní zralosti drženi v akváriu a následně uměle vytřeni. Celkem bylo ze čtyř samic získáno asi 8350 jiker. Zásadní rozdíl oproti loňsku byl v míře jejich oplození. Zatímco v loňském roce to bylo 30 procent jiker, letos neuvěřitelných 79 procent," netají radost Lukáš Merta z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Výtěr a odchov larev probíhal v jednoduchých podmínkách v zahradním domku v Hejčíně na okraji Olomouce, na začátku června chovatelé většinu larev ve velikosti 8 až 9 milimetrů vypustili do různých úseků Račinky. Množství bylo oproti roku 2024 zhruba trojnásobné. Asi 560 larev skončilo také v osmi speciálních plovoucích boxech na toku Račinky a Losinky, které se již loni osvědčily. Larvy budou ze schránek vypuštěny až na podzim.

Válka v Moravském Kitzbühelu. Místním se nelíbí chování podnikatele, který si pronajal sjezdovku

Lidem z vyhlášeného lyžařského a rekreačního střediska v Petříkově na Jesenicku dochází trpělivost s podnikatelem, který si pronajal jednu ze zdejších sjezdovek. Vadí jim spory, poškozování přírody nebo terénní úpravy. Pohár nyní přetekl, když na...

"Pokud budou průtoky vody relativně stabilní, zejména bez velkých přívalových povodní, měla by většina larev zůstat ve svém mateřském toku. Během povodní totiž mladé mihule driftují na velké vzdálenosti, což znamená jejich nevratnou ztrátu," upozorňuje v tiskové zprávě Merta.

Zda se ohrožené mihule uchytily, ukážou až další roky. Pro celou populaci bude podle ochránců přírody důležitá morfologická revitalizace upravených úseků Račinky, kterou nyní chystají Agentura ochrany příroda a krajiny ve spolupráci se správci toku Lesy České republiky a Povodím Moravy.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky larva, mihule, populace, vymírání, záchrana, Jeseníky, Velké Losiny, okres Šumperk, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Hejčín, Lesy České republiky, povodí Moravy

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.