Dnes, 20:18
Kolekci více než 1300 optických přístrojů vlastní produkce věnuje firma Meopta Muzeu Komenského v Přerově. Do odborné instituce zamíří postupně zvětšovací přístroje, dalekohledy, promítačky i část vojenských optických prostředků z období od 30. let minulého století po současnost.
Kořeny nevšední sbírky optických přístrojů podle Zuzany Veselé z Meopty sahají až do počátků firmy Optikotechna, která v Přerově zahájila výrobu v 30. letech minulého století a později dostala název Meopta. Už v počátcích produkce optických přístrojů interní směrnice přerovského podniku ukládala, aby byl každý nový výrobek archivován. „Nevíme ale přesně, jak dlouho se výrobky do archivu ukládaly, v období 2. světové války ale určitě nebylo do archivu uloženo vše, co se v podniku vyrobilo. Alespoň tedy z vojenské výroby se z tohoto období fyzicky nezachovalo téměř nic,“ uvedla Zuzana Veselá.
Středa, 23. dubna 2025, 20:06
Významnou smlouvu podepsala mezinárodní společnost Meopta s průmyslovým závodem v Přerově, díky které se bude podílet na výrobě takzvaného UTAAS systému pro bojová vozidla pěchoty typu CV90. Speciální zaměřovací technologienajde uplatnění v technice...
V 50. letech byla tradice archivovat nové výrobky přerušena. V roce 1976 firma Meopta na Horním náměstí v Přerově opravila dva měšťanské domy a přestavěla je na kulturní a společenské středisko, jehož součástí byla síň tradic zaměřená na historii firmy. Vystaveny tam byly přístroje z podnikového archivu a dary zaměstnanců. Muzeum fungovalo do roku 1993, kdy Meopta budovy prodala a exponáty přestěhovala zpět do areálu firmy. V roce 2002 se sbírka znovu dostala do pozornosti vedení a odborníci ji doplnili a renovovali.
„Sbírka zažila svou velkou veřejnou premiéru v roce 2013, kdy byla při příležitosti 80. výročí firmy uspořádána rozsáhlá výstava na zámku v Přerově. Meopta se tehdy představila nejen jako výrobce tradiční optiky, ale i jako moderní technologická firma. Další výstava se uskutečnila v roce 2018 v olomouckém vlastivědném muzeu,“ podotkla Veselá, podle které velký podíl na rozvoji sbírky měli zejména bývalí zaměstnanci Meopty Jaroslav Sypěna a Milan Hlobil.
Středa, 12. března 2025, 09:04
Stavební a technologické investice v řádech stovek milionů korun provádí ve svém výrobním podniku společnost Meopta v Přerově. V jedné z hal vznikla vestavba pro přesné obrábění a také důležité zázemí pro 3D měření. Upravené prostory s řízenou...
V roce 2021 byla sbírka optických přístrojů z produkce Meopty zapsána do Centrální evidence sbírek ministerstva kultury. Letos se společnost Carlyle, která je novým majitelem Meopty, na doporučení bývalého vlastníka podniku Geralda Rausnitze rozhodla darovat sbírku přerovskému muzeu. Podle vedení Meopty si kolekce zaslouží odbornou péči, kterou firma nemůže dlouhodobě zajistit. „Jsme si vědomi nevyčíslitelné hodnoty sbírky spočívající v její celistvosti a neopakovatelnosti. Věříme, že v rukou přerovského muzea bude i nadále inspirací a skvělou vizitkou kvality a historie českého průmyslu a o bohaté historii české optiky,“ řekla ředitelka marketingu Meopty Jaroslava Blažková.
Meoptu proslavily například fotoaparáty Flexaret či zvětšovací přístroje, které prodávala pod obchodními názvy Opemus, Opematus, Axomat a Magnifax. Nyní Meopta v Přerově vyrábí optické produkty především pro polovodičový a obranný průmysl. Do jejího portfolia patří i sportovní optika.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám