Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého pomohli popsat genom bobu obecného. Dokázali tak identifikovat gen, který je zodpovědný za tmavou pigmentaci semen a také jejich ochranu. Vzhledem k rozsahu zkoumaného genomu museli podniknout takřka detektivní práci. Výsledky výzkumu mohou pomoci při šlechtění odolnějších plodin.
Výsledky výzkumu, na kterém se kromě olomouckých vědců podíleli také odborníci z University of Reading ve Velké Británii publikoval prestižní časopis Nature. Mezinárodní tým dokázal v rozsáhlem genomu bobu identifikovat gen, který je zodpovědný za produkci enzymu polyfenoloxidasy (PPO). Ten hraje důležitou roli při ochraně semene dané rostliny. Zároveň ale způsobuje jeho tmavé zabarvení a hořkou chuť.
Na vědce z kateder botaniky a analytické chemie čekala takřka detektivní práce. Zatímco například u hrachu je za produkci enzymu PPO zodpovědný pouze jeden gen, bob obecný má v genomu hned 10 kopií tohoto genu vedle sebe. „Naším cílem tedy bylo najít ten pravý gen, což se nám nakonec podařilo,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Smýkal, který stál v čele výzkumného týmu.
Pěstitelé v minulosti vybírali semena bez pigmentace pocházející z rostlin, u kterých nebyl tento gen funkční. „Dělo se to i navzdory tomu, že tato nefunkčnost může být spojena s určitou nevýhodou při obraně rostlin proti patogenům, jelikož jsou polyfenolické látky úzce spojeny s ochranou semen,“ dodal botanik. Vědcům tak zbývá zjistit odpověď na otázku, proč člověk tuto nefunkčnost upřednostňoval.
Podle Smýkala je jedním z možných vysvětlení skutečnost, že při tvorbě enzymu PPO vznikají látky, které patří mezi třísloviny a negativně tak ovlivňují chuť semen. Farmáři se v minulosti semenům s tmavou pigmentací vyhýbali zřejmě i kvůli tomu, že lidská kultura preferovala světlou barvu jako symbol čistoty.
Ačkoliv lidé vnímají hnědnutí pletiv a potravin jako negativní vlastnost, fenolické látky mají i příznivý dopad na zdraví. „Když nyní víme, jaký gen se podílí na obraně semen před negativními vlivy, tak máme možnost cíleného šlechtění odolnějších plodin,“ doplnil Smýkal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.