Lékaři z Šumperka budou pomocí speciální aplikace na dálku sledovat zdravotní stav budoucích matek

Autoři | Foto Nemocnice Šumperk

Lékaři z šumperské nemocnice budou od září na dálku sledovat zdravotní stav budoucích matek. Zaměří se na těhotné ženy s vysokým krevním tlakem. Chtějí tak předejít vzniku nebezpečného onemocnění, které může vést až k předčasnému porodu a ohrožení života rodičky.

Projekt Penelope startuje 1. září a zapojit se do něj budou moci těhotné ženy od dvacátého týdne těhotenství. Lékaři budou po dobu čtyř měsíců na dálku u těhotných žen pomocí speciální aplikace sledovat hodnoty krevního tlaku, přítomnost bílkoviny v moči a další příznaky a výsledky budou vyhodnocovat s pomocí umělé inteligence.

"Nemoc preeklampsie je zákeřná v tom, že se může rozvinout během několika hodin i u do té doby úplně zdravé ženy s bezproblémovým těhotenstvím, ta se pak může snadno ocitnout v ohrožení života," uvedl vedoucí lékař porodnického oddělení Nemocnice Šumperk Karel Huml.

Preeklampsie nastává, jestliže má těhotná žena v krvi prokoagulační látky, které podporují srážlivost krve, a dítě má naopak v krvi látky protikoagulační, tedy protisrážlivé. Naruší se tak kardiovaskulární adaptabilita, která způsobuje poškození vnitřní výstelky cév, zúžení cév, únik bílkovin do moči, což následně vede k zvýšení krevního tlaku ženy, vzniku otoků a poruše placenty. 

Projekt na chytré měření těhotenské cukrovky na Jesenicku je unikátní v celé Evropě

Pilotní projekt telemedicíny pro odlehlé oblasti Jesenicka, který nedávno podpořil Olomoucký kraj, je unikátní v rámci celé Evropy. Jde o měření těhotenské cukrovky, kdy nastávající maminky nebudou muset jezdit na specializovaná pracoviště například...

V první fázi se do projektu budou moci zapojit dvě desítky těhotných žen. "Během jejich účasti v projektu jim zapůjčíme přesné tlakoměry. Hodnoty naměřené v domácím prostředí pak budou těhotné ženy zaznamenávat s pomocí speciální aplikace, stejně tak i další naměřené výsledky, které souvisí s možnými riziky vzniku preeklampsie. Zaznamenaná data pak budeme po celou dobu projektu průběžně vyhodnocovat," podotkl Huml.

Projekt Penelope je financován z evropských fondů.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky krevní tlak, těhotenství, dálkový monitoring, lékaři, nemocnice, internet, Šumperk, projekt, Nemocnice Šumperk, zdraví

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.