Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Nová šance u vzácných nádorů oka: Onkologové z FN Olomouc podávají pacientce inovativní léčbu

Pouze šest lidí z milionu postihuje velmi vzácné onkologické onemocnění cévnatky oka, olomoucká fakultní nemocnice jako první v republice poskytla pacientce vysoce inovativní léčbu. Imunoterapie může výrazně utlumit průběh nemoci a prodloužit život nemocného člověka. Poznatky z využití nové látky budou předmětem dalších studií.

Kardiologie v olomoucké fakultní nemocnici získala nové prostory. Stacionář umožní zkrácení hospitalizace

Do vybudování moderních prostor denního stacionáře investovala olomoucká fakultní nemocnice v budově D, kde sídlí také kardiologická klinika. U vhodných zákroků je trendem pouze jednodenní pobyt ve zdravotnických zařízeních. V tomto režimu může nyní...

„Melanom cévnatky oka je vzácným nádorovým onemocněním, jehož diagnostika i léčba jsou značně komplikované. Nádor velmi často metastázuje do jater a kostí a v tomto stádiu je doposud používaná terapie problematická a málo účinná. Nový lék nefunguje na klasickém principu chemoterapie, ale využívá aktivaci buněk imunitního systému, které bez toho nejsou schopny nádorové buňky rozpoznat,“ říká lékař Onkologické kliniky FN Olomouc Martin Klabusay. „Molekula léku se na jedné straně naváže na bílkovinnou složku, která se vyskytuje specificky v nádoru, a na druhé straně váže T lymfocyty imunitního systému, které přitáhne k nádorové buňce. Buňka T lymfocytu pak nádorovou buňku cíleně zničí,“ popisuje princip léčby profesor Martin Klabusay, jenž spolu s přednostou kliniky profesorem Bohuslavem Melicharem a primářkou Hanou Študentovou vede tým, který léčbu první vybrané pacientce podává.

Podávání léku probíhá na klinice jednou týdně a účinnost léčby se hodnotí vždy za tři měsíce. „Abychom zvládli akutní komplikace této terapie, zejména syndrom uvolnění cytokinů a následnou dušnost a prudký pokles krevního tlaku, které mohou nemocného ohrozit na životě, podávali jsme první tři aplikace za hospitalizace pacientky a monitorace jejího stavu. Od čtvrté aplikace však můžeme volit ambulantní režim,“ dodává v tiskové zprávě profesor Martin Klabusay a vedle kolegů z týmu děkuje za spolupráci také Lékárně Fakultní nemocnice Olomouc, která nový lék dokázala v krátkém čase zajistit. Olomoucké zdravotnické zařízení je jedním z prvních z celé Evropy poskytující tuto léčbu.

Nová terapie vzácného nádoru pigmentové vrstvy oka je dlouhodobá a velmi nákladná, jedna z nejdražších v rámci celé současné onkologie. „Před jejím prvním podáním jsme museli zajistit financování ze strany zdravotní pojišťovny, což se naštěstí podařilo. Nyní budeme v terapii pokračovat a jsme sami zvědavi na výsledky, protože zatím máme vzhledem k inovativnosti léčby k dispozici jen data z klinických studií. Ty však již prokázaly její účinnost u metastatického typu onemocnění, jehož prognóza je vysoce nepříznivá. Nová terapie život pacientů významně prodlouží,“ vyzdvihuje primářka kliniky Hana Študentová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Zdraví, léčba, onkologie, nádor oka, nemoc, výzkum, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc, rakovina, Evropa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nová šance u vzácných nádorů oka: Onkologové z FN Olomouc podávají pacientce inovativní léčbu  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.