Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Přesnější a rychlejší boj s infekcemi. Mikrobiologové z FN Olomouc rozšířili kapacity pro analýzy krve

Rychlejší odhalení infekce umožní zmodernizované vybavení pro odborné analýzy ve Fakultní nemocnici Olomouc. Odebrané vzorky krve budou procházet kontinuálním vyšetřováním, včasné odhalení zdroje závažné onemocnění může výrazně přispět k efektivnější léčbě pacientů.

Díky moderním diagnostickým postupům a rozšíření kapacit mohou odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc analyzovat vzorky v nepřetržitém provozu, takzvaný satelitní přístroj pro kultivaci bakterií je umístěn na Oddělení klinické biochemie. „Je tedy zajištěno, že krev odebraná od pacienta s projevy sepse je i mimo pracovní dobu vložena do přístroje a nedochází k prodlevě až do rána druhého dne a zahájení standardního provozu. Možnost vkládat do specializovaného přístroje vzorky krve od pacientů ihned po jejich odebrání výrazně urychlí diagnostiku bakterií nacházejících se v krvi. Vzorky tak mohou hlásit pozitivu dříve, než tomu bylo doposud. Tato skutečnost je velmi důležitá a může významně přispět k úspěšné léčbě pacienta,“ vyzdvihuje v tiskové zprávě Milan Kolář, přednosta Ústavu mikrobiologie FN Olomouc.

Kardiologie v olomoucké fakultní nemocnici získala nové prostory. Stacionář umožní zkrácení hospitalizace

Do vybudování moderních prostor denního stacionáře investovala olomoucká fakultní nemocnice v budově D, kde sídlí také kardiologická klinika. U vhodných zákroků je trendem pouze jednodenní pobyt ve zdravotnických zařízeních. V tomto režimu může nyní...

 

A potvrzuje, že význam bakteriálních infekcí se v posledních letech neustále zvyšuje. „Za hlavní důvody lze považovat to, že původce bakteriálních infekcí velmi často pochází z přirozeného mikrobiomu lidského těla. Také se zvyšuje rezistence bakterií k účinku antibakteriálních léčiv a s tím i související riziko selhání nasazené antibiotické léčby, dále stoupá počet imunokompromitovaných pacientů a osob s umělými materiály, což ve svém důsledku zvyšuje pravděpodobnost rozvoje infekce vyvolané fakultativně patogenní bakterií a v neposlední řadě se stále více používají invazivní diagnostické i léčebné postupy ovlivňující lidský mikrobiom,“ vypočítává profesor Kolář.

Současná klinická mikrobiologie přináší podle jeho slov významné urychlení přesné detekce patogenů. Diagnostický systém identifikuje přítomné bakterie, což umožní zhodnotit probíhající léčbu a odolnost bakteriálního druhu proti antibiotikům. V případě potřeby pak mohou zdravotníci léčbu vhodně upravit.

Pryč z kolonky neošetřitelní. V Olomouci chtějí pomoct autistickým pacientům nejen s panikou u zubaře

Mimořádnou obtíž představuje ošetření u zubaře pro osoby s poruchou autistického spektra, trable při péči o tyto pacienty se snaží minimalizovat odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc i organizace Jdeme autistům naproti. Vznikla tak specifická...

 

„Především v případě sepsí je tento postup zcela zásadní, protože z odborné literatury je známo, že každá hodina zpoždění v nasazení účinné antibiotické léčby zvyšuje riziko úmrtí pacienta o osm procent. Komplexní postup od včasné detekce pozitivního vzorku krve pacienta, přesné určení patogenní bakterie a stanovení genů rezistence k vyhodnocení primární a sekundární rezistence výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby, která v řadě případů může být život zachraňující,“ říká Milan Kolář a dodává: „Je třeba vyjádřit velké poděkování kolektivu Oddělení klinické biochemie naší nemocnice pod vedením paní primářky Jitky Proškové za vstřícný přístup a skvělou spolupráci při zavádění výše uvedeného postupu pro kontinuální vyšetřování vzorků krve odebraných od pacientů. Jsem přesvědčen, že se v tomto případě zcela naplňuje motto Fakultní nemocnice Olomouc Profesionalita a lidský přístup a současně se zvyšuje kvalita zdravotnické péče o pacienty.“

Modernizaci vybavení laboratoří ve Fakultní nemocnici je spolufinancován z evropských dotací. Cílem projektu je obnova, modernizace a nákup nového přístrojového vybavení pro laboratorní segment Fakultní nemocnice Olomouc se záměrem zvýšení kvality, rychlosti a rozšíření spektra laboratorních vyšetření s ohledem na potenciální hrozby covid-19 a případná další infekční onemocnění,“ doplnil mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vojtěch Duda

Štítky Zdraví, Fakultní nemocnice Olomouc, mikrobiologie, infekce, modernizace, investice, Olomouc, pacient, infekční onemocnění, léčba, Milan Kolář

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přesnější a rychlejší boj s infekcemi. Mikrobiologové z FN Olomouc rozšířili kapacity pro analýzy krve  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.