Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Roztrhané oko, amputace prstů. Zdravotníci z Olomouce po hrůzném silvestru dál usilují o zákaz zábavní pyrotechniky

Odpůrců zábavní pyrotechniky v posledních letech přibývá, proti ohňostrojům a petardám se dlouhodobě staví i mnozí zdravotníci. Ti na urgentním příjmu i specializovaných pracovištích řeší devastující úrazy, které mohou vybuchující prostředky lidem způsobit. I na samém počátku letošního roku se posádky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje i odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc věnovali péči o několik vážně zraněných lidí.

Argumenty odpůrců pyrotechnických efektů jsou jednoznačné – přibývající zranění při manipulaci s výbušninami, hluk obtěžující až zdravotně ohrožující lidi a zvířata a v neposlední řadě také negativní vliv na životní prostředí. „Je zcela logické, že mezi odpůrci zábavní pyrotechniky nechybějí ani zdravotníci. Ti z Fakultní nemocnice Olomouc se s devastujícími následky silvestrovských a novoročních výbuchů tentokrát potýkali hned v několika případech,“ říká mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Dvě hodiny po novoroční půlnoci přivezla záchranná služba do olomoucké fakultní nemocnice ženu, jíž rachejtle doslova roztrhala oko. „Došlo k tomu při domácí manipulaci s pyrotechnikou zakoupenou v kamenném obchodě, svou nešťastnou roli v tom sehrál i příliš krátký knot. Rachejtle tak byla odpálena jiným směrem, než měla, a došlo k devastujícímu zranění ženina oka a obličeje. Vnitřně poraněné oko jsme zašili, pacientka navíc musela absolvovat další operaci polámaných kostí očnice na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie a čeká ji ještě další výkon. Prognóza vyléčení oka je nejistá,“ konstatuje v tiskové zprávě přednostka Oční kliniky FN Olomouc Klára Marešová.

Zábavní pyrotechnika byla dnes kolem třetí hodiny ráno příčinou požáru střechy v dvorním traktu diskotéky v centru Olomouce. Personál a hasiči plameny rychle zlikvidovali. Celkem hasiči v Olomouckém kraji měli na Silvestra a dnes ráno 21 zásahů....

Pro její zdravotnický tým to přitom nebyl jediný případ zranění zábavní pyrotechnikou, jímž se musel při posledních oslavách přelomu roku zabývat. „Na Silvestra jsme řešili poranění spojivky rovněž způsobené rachejtlí. Tentokrát naštěstí méně vážné, poškozena byla spojivka, tedy vnější část oka. Podobné případy řešíme v tomto období každoročně. Nejčastější zranění vznikají v důsledku popílku, který lidem napadá do očí při sledování ohňostrojů. Klidně i těch velkých oficiálních na náměstích a dalších veřejných prostranstvích,“ přibližuje Klára Marešová.

Ta je jako předsedkyně České oftalmologické společnosti podepsána pod výzvou adresovanou Parlamentu České republiky, která žádá zákaz spotřebitelských ohňostrojů kategorií F2 a F3, tedy volně prodejné pyrotechniky osobám od 18 a 21 let. „Výzvu našim státním činitelům jsme odeslali na žádost Evropské oftalmologické společnosti, jejíž jsme součástí. Ta v průběhu let shromáždila a zveřejnila značná data, která nepochybně dokazují rozsah vážných poranění očí způsobených komerční zábavní pyrotechnikou, a proto podporuje zákaz těchto ohňostrojů na celoevropské úrovni,“ cituje lékařka z výzvy s tím, že podle dostupných poznatků si přitom způsobují zranění nejen samotní ohněstrůjci, ale ve více než padesáti procentech případů k nim dochází i u nevinných přihlížejících.

Zdravotnická záchranná služba v Olomouckém kraji vyjížděla při silvestrovské noci ke čtyřem případům spojeným se zábavní pyrotechnikou. Jedním z nich bylo zranění ruky patnáctiletého chlapce. Následky exploze pak řešil tým primáře Bohumila Zálešáka na Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc. „Římská světlice mu explodovala v ruce a doslova mu ustřelila palec. Jednalo se o devastační zranění, u kterého měl hoch ještě velké štěstí, že výbuch nezasáhl třeba oči. Přesto jsme mu museli amputovat části posledních článků na dvou prstech. Palec se nám sice podařilo přišít zpět, otázka ale je, jak budou zachovány jeho funkce. Určitě jsem pro zákaz takovéto pyrotechniky, nebo aspoň minimálně pro zásadní omezení jejího používání třeba jen na poslední a první den v roce. Při takto masivní střelbě jako v uplynulých letech je vlastně zázrak, že těch úrazů a zranění nebylo podstatně víc,“ varuje primář Bohumil Zálešák.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Pixabay.com

Štítky Zdraví, petardy, zábavní pyrotechnika, ohňostroje, zranění, úraz, záchranka, sanitka, operace, Fakultní nemocnice Olomouc, FN Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roztrhané oko, amputace prstů. Zdravotníci z Olomouce po hrůzném silvestru dál usilují o zákaz zábavní pyrotechniky  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.