Až o třetinu zvyšuje úspěšnost nálezů rakoviny, umí rozeznat neškodný výrůstek od možného nádoru ve střevech nebo určit závažnost změn v těle. Umělá inteligence stále častěji pomáhá lékařům na trávicí trakt, a umožňuje tak včas předcházet rakovině tlustého střeva, jícnu a žaludku.
O využití umělé inteligence, která by mohla pomáhat také se zpracovávání dat o pacientech a předvídat, komu hrozí vyšší riziko rakoviny, mluvila stovky odborníků na Českých a slovenských endoskopických dnech, které v minulých dnech proběhly v Olomouci.
Takzvaný kolorektální karcinom je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění v České republice, každoročně postihne asi 7700 pacientů, necelá polovina ročně zemře. "V tuto chvíli se umělá inteligence stává běžným nástrojem při určování přednádorových změn polypů nebo časných nádorových stavů v tlustém střevě. Snižuje riziko přehlédnutí slizničních lézí při vyšetření během koloskopie," popisuje předseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP Ilja Tachecí.
Studie naznačují, že technologie pomáhá zachytit až o 30 procent více nálezů než při běžném vyšetření. "Obraz z endoskopu při vyšetření analyzuje v reálném čase speciální software. Pokud zjistí výskyt hledané abnormality, například polypu, označí ji čtvercem přímo na obrazovce a ohlásí ji zvukovým signálem. Navíc dokáže rozlišit nebezpečné polypy, které se mohou rozvinout v rakovinu, od těch neškodných, a to často lépe než samotný endoskopista," vysvětluje fungování systému přednosta II. Interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické ve Fakultní nemocnici Olomouc Ondřej Urban.
Neděle, 18. června 2023, 06:50
Vědci z Oddělení klinické biochemie Fakultní nemocnice Olomouc vyvinuli novou metodu analýzy moče, která může dětem zachránit život. Postup umožňuje rychlejší a přesnější diagnostiku vzácných onemocnění, které se projevuj již v dětském věku. Některé...
Tlusté střevo přitom není jediný orgán, který lze vyšetřovat pomocí umělé inteligence. "Velmi užitečná je i při odhalování přednádorových změn v jícnu nebo žaludku. Samotný nádor při gastroskopii umíme rozlišit poměrně snadno, ale přednádorové změny v jícnu a žaludku jsou často ploché a lehce přehlédnutelné," dodal primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Petr Vítek. Technologie však zatím není tak komerčně dostupná, jako v případě tlustého střeva.
V budoucnu může medicína využít umělou inteligenci také při zpracovávání dat o pacientech. Na základě zdravotnické dokumentace a nálezů by mohla vytipovávat a filtrovat pacienty, kteří mají největší riziko nádorového onemocnění. Lékařům by tak ušetřila čas, který by mohli věnovat pacientům.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.