Vědci z Olomouce vyvinuli novou metodu vyšetření moče. Dětským pacientům může zachránit život

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Vědci z Oddělení klinické biochemie Fakultní nemocnice Olomouc vyvinuli novou metodu analýzy moče, která může dětem zachránit život. Postup umožňuje rychlejší a přesnější diagnostiku vzácných onemocnění, které se projevuj již v dětském věku. Některé z nich jsou smrtelné.

Se zpracováním krve pomáhá ve FN Olomouc automatický systém. Novinku má jako první v republice

Ještě kvalitněji zpracované transfuzních přípravky mají díky trojici nových přístrojů k dispozici zdravotníci ve Fakultní nemocnici Olomouc. Systém využívají jako první tuzemské zdravotnické zařízení, v průběhu konference si jej tento týden...

"Metoda přináší inovativní přístup pro diagnostiku dědičných metabolických poruch. Jedná se o skupinu genetických onemocnění, které ovlivňují metabolismus organismu a vedou k různým zdravotním komplikacím a někdy až ke smrti dětského pacienta. Přesná a včasná diagnóza má zásadní význam pro účinnou léčbu a laboratorní diagnostika je zcela zásadní. Náš tým téměř šest let vyvíjel LC-MS/MS metodu pro analýzu organických kyselin, acylkarnitinů a acylglycinů, která zkracuje dobu vyšetření z osmi hodin na přibližně jednu hodinu," vysvětlil vedoucí oddělení klinické biochemie a vědeckého týmu David Friedecký.

Dosavadní vyšetření je zdlouhavé. "Přitom výsledky z laboratoře jsou zcela zásadní pro včasné nasazení správné léčby a mohou rozhodnout o přežití dítěte. Tyto poruchy jsou sice z části zahrnuty v novorozeneckém screeningu, avšak v rámci něj se vyšetřuje pouze osm biomarkerů, zatímco u naší metody je jich celkem 146 pro více než 80 onemocnění," dodal profesor.

Rychlá a správná diagnóza také snižuje možnost například akutní metabolické krize. Nová metoda byla publikována v prestižním mezinárodním časopise Clinical Chemistry and Laboratory Medicine.

Výhodou je i snadné provedení, kdy stačí jen pár kapek moči. V laboratoři pak dokáže provést analýzu i středoškolák bez dlouholetých zkušeností. Oddělení klinické biochemie na vývoji spolupracovalo s Dětskou klinikou a Lékařskou fakultou Univerzity Palackého. V rámci klinického ověřování vědci v průběhu dvou let analyzovali více než osm set vzorků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky děti, život, ohrožení, metabolismus, metoda, vědci, Olomouc, analýza, Fakultní nemocnice Olomouc, léčba, Lékařská fakulta Univerzity Palackého

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.