Nejmodernější přístrojové vybavení pro diagnostiku a léčbu zejména onkologických onemocnění poskytne pacientům nové specializované pracoviště PET/CT kliniky nukleární medicíny, které otevřela Fakultní nemocnice Olomouc. Dostavba pavilonu a přístrojové vybavení přišly dohromady na 330 milionů korun.
Práce na rekonstrukci a dostavbě kliniky začaly loni v březnu. Po půldruhém roce je výsledkem nová dvoupodlažní budova vybavená dalším přístrojem PET/CT pro vyšetření pacientů s nádorovými i zánětlivými procesy. "Jednalo se o jeden z nejnákladnějších projektů realizovaných v naší nemocnici v posledních letech. Je však potřeba si uvědomit, že moderní medicína se bez drahého přístrojového vybavení a odpovídajících prostor zkrátka neobejde," uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík.
V pavilonu X2 vznikla vyšetřovna PET/CT, která bude fungovat nezávisle na již fungující první vyšetřovně. Druhé podlaží objektu bude sloužit laboratořím pro výrobu a distribuci radiofarmak, ale i jako zázemí pro personál. "Naše klinika je jedním z mála pracovišť, která poskytují celé spektrum v České republice dostupných vyšetřovacích metod nukleární medicíny. Na lůžkovém oddělení jsou prováděné terapeutické výkony včetně teranostiky karcinomu prostaty a neuroendokrinních nádorů. Nová dostavba tedy umožní i rozšíření kapacity našeho lůžkového zařízení," uvedl přednosta kliniky Milan Kamínek.
Neděle, 29. října 2023, 06:50
V Olomouci vzniklo Centrum vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče. V tuzemsku na rakovinu plic onemocní přibližně 6600 lidí a téměř 5400 zemře. Klíčové je podchytit tuto zákeřnou chorobu včas. Preventivní program je určený pro ty, kteří...
Jednou ze součástí kliniky je od roku 2005 také PET/CT pracoviště. "Narůstající množství vyšetření prováděných na jednom přístroji, kterých je až 4500 ročně, si vynutilo rozšíření tohoto pracoviště o druhý PET/CT přístroj. Naše klinika tak bude schopna uspokojit rostoucí poptávku po těchto vyšetřeních a zároveň efektivněji využít nakupovaná radiofarmaka. Nově instalovaný přístroj je ve srovnání s tím stávajícím technicky vyspělejší," uvedla primářka kliniky nukleární medicíny Libuše Quinn.
Celkové výdaje dostavby pavilonu a jeho přístrojového vybavení činí více než 329,4 milionu korun. Nemocnice na projekt získala dotaci přes 135 milionů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.