V olomoucké fakultní nemocnici zavádí chirurgové pacientům bezelektrodové kardiostimulátory. Pro lékaře i pacienty se jedná o komfortnější metodu, zákrok totiž trvá ideálně jen dvacet minut. Během letošního roku by moderní přístroj mělo obdržet asi 60 pacientů.
Odborníci z FN Olomouc implantují moderní kardiostimulátory už naprosto rutinně. První zákroky s těmito přístroji tam totiž lékaři poprvé provedli už v roce 2016. „Nyní jich máme za sebou více než 150, jde tedy o zcela rutinní praxi, nikoliv pouhou klinickou studii. Během letošního roku by tyto moderní kardiostimulátory mělo u nás obdržet přibližně šedesát pacientů,“ uvedl v tiskové zprávě přednosta kardiologické kliniky Miloš Táborský.
Kapslové kardiostimulátory se pacientovi zavádí přes tříslo a jen s použitím lokální anestezie. „Hotovo bývá v optimálním případě do dvaceti minut a pacient druhý den odchází domů. Nadále je samozřejmě sledován a to s pomocí prostředků moderní telemedicíny, tedy na dálku a bez nutnosti navštěvovat naše pracoviště,“ popsal Táborský. Využití této moderní technologie tedy šetří čas pacientů i lékařů.
Středa, 3. dubna 2024, 11:10
Dohoda o stavbě centra pro léčbu roztroušené sklerózy v areálu bývalého kláštera Milosrdných bratří v Prostějově se přiblížila. Stavbu komplikuje především památková ochrana nádherného barokního areálu poblíž centra, podobné zařízení však Olomoucký...
Olomoucká nemocnice se také podílí na výuce budoucích lékařů právě v tomto směru medicíny. „Jako výukové pracoviště pracujeme s budoucími lékaři z Ostravy, Zlína i dalších měst a regionů,“ dodal Táborský.
Výhodou využití takovýchto technologií vidí Táborský také v minimalizaci komplikací a rizik, jako jsou náhlé srdeční selhání, bakteriální infekce nebo cévní komplikace. „Nové technologie samozřejmě soutěžíme formou veřejných zakázek a dbáme na úhrady u všech plátců zdravotní péče,“ uzavřel přednosta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.