Hygienici varují obyvatele postižených oblastí nebo dobrovolníky, kteří tam jezdí pomáhat, že všechno, co bylo v kontaktu s povodňovou vodou, může být zdrojem infekce. Objevit se mohou žloutenka, leptospiróza, úplavice nebo průjmy. Lidé by si měli důkladně mít ruce mýdlem nebo používat dezinfekci s obsahem alkoholu.
Sobota, 14. září 2024, 10:53
“Cokoliv, co bylo v kontaktu s povodňovou vodou, může být zdrojem infekce. Objevit se mohou nejen žloutenka typu A, leptospiróza či bacilární úplavice, ale také různá průjmová onemocnění. Všechna znamenají další zátěž pro už tak vyčerpaný organismus, proto je tak důležité dbát na prevenci nákazy," varuje infektolog a předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý.
Nejvíce ohrožené jsou děti, senioři a chronicky nemocní. Infekce se přitom mohou vyskytnout i delší dobu po záplavách, jak postupně probíhá likvidace škod.
Základem je pečlivé mytí rukou mýdlem a používání dezinfekce s obsahem alkoholu. Lidé by měli pít pouze zcela zdravotně nezávadnou nebo balenou vodu, nejíst zaplavené potraviny a při úklidu důsledně používat ochranné pomůcky, pevnou nepromokavou obuv, rukavice a případně respirátor nebo brýle.
Pondělí, 23. září 2024, 19:06
Úspěšnou firmu na výrobu rostlinných potravin pro vegetariány a vegany se Laryse Honske s manželem po napadení jejich země Ruskem podařilo přestěhovat z Charkova do České Vsi na Jesenicku. Putinovým bombám utekli a své podnikání na severu Moravy...
“Povodňová vlna s sebou nesla všechno, čím se prohnala, takže i fekálie či mrtvá zvířata. Proto je potřeba vnímat vybavení zaplavené domácnosti včetně nábytku, nádobí nebo hraček jako možný zdroj choroboplodných zárodků a postupovat podle hygienických pravidel," podotkla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Zuzana Babišová. I malý škrábanec nebo oděrka mohou způsobit přenos infekce do těla.
Ředitelka Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Lenka Pešáková v tiskové zprávě upozornila, že lidé by také měli sledovat svůj zdravotní stav a hlídat domácí zvířata, zda jsou v pořádku. "V případě výskytu dýchacích nebo trávicích potíží, hnisajících oděrek, vyrážek nebo teploty je potřeba kontaktovat lékaře a informovat ho o pohybu v zaplavené oblasti,“ nabádá.
Hygienici jsou lidem k dispozici pro jejich dotazy, detailní informace jsou například na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.