Prostějovská nemocnice rozšiřuje péči pro děti s očními. Poradna bude otevřena i v pondělí

Autoři | Foto Nemocnice AGEL Prostějov

Oční oddělení prostějovské nemocnice od dubna posílilo dostupnost péče pro dětské pacienty. Poradna pro děti s vadami zraku bude nově v provozu nejen ve čtvrtek, ale i v pondělí. Čekací doba by se tak měla snížit až o polovinu.

„Od dubna zavádíme druhý ordinační den této specializované dětské oční ambulance, která bude fungovat jako triážové pracoviště pro všechny nově příchozí dětské pacienty,“ vysvětlil primář očního oddělení Jakub Kopal. Podle vstupního vyšetření poté lékaři rozhodnou, jestli bude dětský pacient dále navštěvovat specializované oddělení, nebo jej převezme všeobecná ambulance. „Vše závisí na konkrétním očním problému,“ doplnil primář.

Podle Kopala je u dětí včasná diagnostika a léčba naprosto zásadní. „Zrakový orgán se vyvíjí od narození a jeho špatný vývoj způsobuje tupozrakost oka, která se v pozdějším věku již nedá léčit. To znamená slabý zrak, který nelze korigovat ani brýlemi – oko se jednoduše špatně spojí s mozkem,“ vysvětlil. Při jakýchkoli známkách šilhání či špatné orientace je proto třeba dítě co nejdříve vyšetřit.

Dětští pacienti ale představují pro oční lékaře výzvu. Je u nich třeba výrazná spolupráce s rodiči. „Dětský pacient nemusí chápat, co po něm chceme, má strach z doktora, a proto nespolupracuje. Spolupráce s rodiči je v tomto klíčová. V některých případech je ale i ta velmi náročná,“ dodal Kopal.

Přerov chystá další statisícové dotace pro lékaře i zubaře, kteří si ve městě otevřou ordinaci

Na navýšení dostupnosti zdravotní péče se nadále zaměřuje vedení Přerova prostřednictvím dotační podpory. Příspěvky v řádech statisíců korun plánuje i letos pro praktické lékaře pro děti i dospělé a rovněž pro zubaře, kteří by si zřídili ve městě...

Pro děti s běžnými očními vadami je v prostějovské nemocnici k dispozici všeobecná ambulance. Ta funguje každý den. Mezi nejčastější důvody návštěvy patří refrakční vady, jako je například krátkozrakost. U té dochází v populaci k nárůstu. „Dnes již je dokázáno, že to způsobuje nadměrné zaostřování do blízka a nedostatek osvětlení oka. Pohled do blízka je aktivní děj, kdy dochází k zaostřování čočky a tahu svalu, který ji ovládá. Stejně tak nedostatek světla, jako stimulu zdravého vývoje oka. Obojí dohromady způsobuje růst oka a tím vznik krátkozrakosti,“ uvedl na webu nemocnice primář Kopal.

Rozšíření ordinační doby prostějovské poradny je nyní možné díky personálnímu posílení. „V minulosti jsme museli služby částečně omezit kvůli částečnému odchodu lékaře. Nyní díky posílení oddělení se může další lékař na tuto problematiku specializovat,“ uzavřel primář. Oční oddělení Nemocnice AGEL Prostějov ošetří za rok kolem 14 tisíc klientů a provede okolo 700 operačních zákroků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nemocnice, AGEL, Prostějov, oční lékař, krátkozrakost, děti

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.