Pozorná dcera pomohla matce odhalit nádor na slinivce. Zachránila ji robotická operace

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Hana Jurčíková nikdy v životě netrpěla zažívacími obtížemi. Když se u ní objevily problémy po požití tučnějších pokrmů, na radu své dcery medičky vyhledala lékařskou pomoc. Tým Chirurgické kliniky v olomoucké Fakultní nemocnici jí nakonec odoperoval nádor, který se skrýval pod chronickým zánětem na slinivce, a zachránil jí tak život.

"Přesně si dodnes vzpomínám na jídla, po nichž jsem náhle a nečekaně měla jisté bezbolestné zažívací obtíže, a to během jediného roku a bez předchozích podobných zkušeností. Bylo to dvakrát po gulášové polévce, po kuřecím stehnu se zelím a bramborovým knedlíkem a po prázdninovém opékání špekáčků. Samozřejmě to u mého okolí vyvolalo místo podezření na něco vážného spíše úsměv s tím, že takové problémy bývají zcela běžné," vzpomíná na nenápadný začátek Hana Jurčíková.

Její dcera studuje lékařskou fakultu, a mamince prosto doporučila vyšetření žlučníku u praktické lékařky. Odběry i ultrazvuk byly v pořádku, žena dostala doporučení na stravu s nízkým obsahem tuku. "Ta mi dělala dobře, dokonce jsem i zhubla a za to jsem byla samozřejmě ráda. Dceři se však mé dlouhodobé stravování bez tuku nelíbilo a doporučila mi vyšetření slinivky na CT," dodala Jurčíková.

Vyšetření prokázalo bezbolestný chronický zánět slinivky. Lékaři poté dokonce zaznamenali, že pacientce stoupají tumorové markery. Výsledky dostal na stůl primář Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Martin Loveček.

VIDEO: V Olomouci pomáhá operovat druhý da Vinci. Nemocnice rozšířila robotické centrum

Po více než 15 letech získal robot da Vinci Xi ve Fakultní nemocnici kolegu, největší zdravotnické zařízení střední Moravy pořídilo druhý operační systém stejné značky. Klíčová investice znamená takřka zdvojnásobení počtu miniinvazivních výkonů....

"Pak už to šlo velmi rychle. Do pěti dnů jsem byla pozvána do chirurgické ambulance v Olomouci a do týdne proběhla robotická operace s tím, že na slinivce byl pod zánětem tumor. Za další týden po výkonu potvrdila histologie adenokarcinom slinivky a po čtyřech týdnech od operace jsem nastoupila na půlroční zajišťovací léčbu chemoterapií, kterou jsem zvládla velmi dobře. Po jejím ukončení jsem se vrátila zpět do zaměstnání," oddechla si šestašedesátiletá žena ze Zádveřic na Zlínsku. 

Ve Fakultní nemocnici žena prodělala robotickou operaci, teprve šestou tohoto druhu. Trvala kolem osmi hodin. "Paní magistra Jurčíková nám dala příležitost rozvíjet tento operační program a zároveň profitovat z operace provedené tímto přístupem. Ačkoliv máme velmi rozsáhlé zkušenosti s otevřenými a dosud stále standardními operacemi slinivky břišní, robotické provedení je u nás ještě v začátcích," popsal v tiskové zprávě primář Loveček.

Hana Jurčíková nyní už chodí pouze na kontroly, zvolnila a užívá si krás života po zákeřném a vysoce nebezpečném onemocnění. "Snažím se dodržovat doporučení lékařů, která mě neomezují, spíše mne nutí důsledněji než dříve dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jím častěji lehčí, méně tučná a kořeněná jídla, denně víceméně rutinně nachodím deset až patnáct tisíc kroků," popisuje a zároveň nesmírně děkuje všem lékařům a zdravotníků.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rakovina, slinivka, robotická operace, dcera, jídlo, zánět, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc, Zádveřice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.