Čtvrtek, 24. července 2025, 08:54
Pouhých Olomouc 386 gramů a 27 centimetrů měla malinkatá Viktorka, když se se letos v únoru narodila ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Tehdy se vešla do dlaně. Šlo o nejmenšího novorozence v historii zdravotnického zařízení, po více než pěti měsících má váhu tři kilogramy a prospívá.
Podle olomouckých lékařů šlo u Viktorky o extrémně rizikovou situaci, placenta dítě v těhotenství nedostatečně vyživovala, růst zaostával a každé další čekání mohlo znamenat ztrátu. Rozhodnutí urychlit porod přišlo po sérii kontrol, kdy se výsledky zhoršovaly. Lékaři tehdy zvažovali dvě rizika, zda nechat dítě ještě chvíli v děloze s nedostatečnou placentární výživou, nebo porodit velmi nezralé miminko, které bude potřebovat intenzivní podporu.
"Samotná hmotnost je jen číslo, které nikdy nevystihne celou komplexnost stavu. Dítě se umí do určité míry přizpůsobit - prioritu dostává mozek a životně důležité orgány, růst jde stranou. Ale hrozí nitroděložní úmrtí," popsal dilema neonatolog Martin Wita z Novorozeneckého oddělení FNOL.
Porod se uskutečnil akutním císařským řezem, rodiče se poté u novorozence střídali v takzvaném klokánkování, který patří mezi klíčové prvky péče o extrémně nezralé novorozence. Pomáhá stabilizovat dech a tep, podporuje růst, tlumí stres i bolest a posiluje vazbu na rodiče.
Neděle, 20. července 2025, 06:50
Laskavý císařský řez, při kterém měla možnost vytáhnout si miminko z dělohy pod vedením lékaře sama, prožila v šumperské porodnici jedna z maminek. Cítila jsem se viděná, vnímaná a respektovaná, jako žena i matka, říká rodička. Na tento zážitek už...
Pokud to zdravotní stav dovolí, lékaři rodiče k dotekům vyzývají. "Takových případů jako Viktorka není mnoho a nikdy pro nás nebudou rutinní. Každé dítě je jiné. Pohybujeme se na strašně křehké hranici mezi životem a smrtí, zejména v tom, čemu říkáme šedá zóna viability. Rozhodujeme vždy společně s rodiči," řekl Wita.
Viktorka strávila na oddělení 101 dní. Postupně přešla z intenzivní podpory k běžnější péči. Ke konci mohla být maminka několik týdnů s dcerkou přímo na pokoji. Pomáhal i tatínek Pavel. "Člověk se učí přebalovat přes kabely, oblékat přes drátky… pořád hlídáte, abyste něco nevytáhli z pusinky nebo z nosu. Kdo tím prošel, ví, že propuštění domů je druhé narození," svěřil se otec Pavel Dostál.
Po 101 dnech si rodiče odvezli Viktorku domů s váhou 1874 gramů, doma ji ještě nějaký čas hlídal monitor saturace a měla u sebe z nemocnice doplňkový kyslík, ale i ten se podařilo postupně zcela odbourat.
Úterý, 16. července 2024, 17:03
Za maminkami z Přerovska nyní zajedou porodní asistentky až domů. Poradí jim s kojením nebo péčí o novorozence a poskytnou jim také psychickou podporu. Období šestinedělí je totiž pro ženy velmi náročné.
"Nyní už má Viktorka váhu kolem tří kilogramů a pravidelně dojíždí na kontroly do odborných ambulancí, jako je kardiologie, neurologie, oční a další podle plánu. Oči jsou v pořádku, rodiče zvládají režim a smějí se, že největší luxus je dnes obyčejná procházka bez kabeláže," dodal mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Dosavadním nejmenším miminkem ve FNOL byla Vanesa, která se narodila před dvěma lety s porodní váhou 395 gramů.
Podle odborníků z olomoucké fakultky se medicína posouvá. Ještě nedávno se považovalo za hraniční zachraňovat děti narozené až po 24. týdnu těhotenství, dnes už mají šanci i děti menší a mladší. "Postupem času se úspěšnost péče zvyšuje. A když vidíte dítě, které při narození vážilo pod 400 gramů a za pár měsíců se směje rodičům v náručí, víte, proč to děláte," vysvětlil v tiskové zprávě neonatolog Martin Witta.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám