Obavy z vytažení klíštěte. Zdravotníci z dětské pohotovosti v Přerově řeší více případů

Autoři | Foto Pixabay.com

Období od května do července se uvádí jako doba největší aktivity klíšťat, přisátí parazitického roztoče znamená hrozbu také pro malé děti. Podle zástupců přerovské nemocnice se rodiče ve větší míře obracejí na pohotovost Dětského oddělení s prosbou o odstranění klíštěte. Zdravotníci připomínají, že obezřetnost je v pořádku, ovšem ve většině případů by měli lidé zvládnout úkon sami v domácích podmínkách.

„Na pohotovost k nám přicházejí rodiče s tím, že mají doma strach klíště vytáhnout. Jen za měsíc červen přišlo na dětskou pohotovost přibližně dvacet rodičů s tímto problémem – tedy s prosbou o vytažení klíštěte, které se objevilo u jejich dítěte. Přitom právě rychlost je zásadní. Čím dříve se klíště odstraní, tím nižší je riziko přenosu infekce,“ uvedla na webu nemocnice Zuzana Konečná, lékařka z dětského oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

Pro odstranění potenciálně nebezpečného parazita se traduje celá řada postupů. Který je vhodný? „Doporučuje se místo lehce vydezinfikovat, klíště nemažeme olejem ani krémem – hrozí, že v obranné reakci vypustí více infekčních látek. K vytažení dobře poslouží běžná pinzeta – uchopit co nejblíže ke kůži a kývavým pohybem vytáhnout směrem kolmo vzhůru. Na choulostivá nebo obtížně přístupná místa, jako jsou víčka nebo okolí očí, je možné použít také navlhčenou vatovou tyčinku a klíště jemně krouživým pohybem uvolnit,“ radí zdravotníci z přerovské nemocnice.

Zraněné zápěstí i zlomená noha. Jesenická nemocnice varuje před úrazy dětí na trampolínách

Veselé momenty na trampolíně může podle zkušeností zdravotníků vystřídat bolest, pláč a cesta k lékaři. Nemocnice AGEL Jeseník eviduje stoupající trend počtu úrazů dětí, které mohou utrpět i komplikované zlomeniny. Zástupci nemocnice připomínají...

V případě, že se nepodaří klíště odstranit celé a v kůži zůstanou kusadla, nemělo by se jednat o problém a tělo si s touto částí poradí, tím že se kousek klíštěte časem vydrolí nebo vyhnisá. Po odstranění klíštěte je důležité místo znovu vydezinfikovat a poznamenat si datum, místo přisátí a v následujících týdnech sledovat případné zarudnutí, výskyt červené kruhové vyrážky s vyblednutí v jejím středu či případné projevy únavy, zvýšené teploty nebo bolesti hlavy. „Krátce po přisátí klíštěte nemá význam provádět krevní odběry, ty se provádí jen v případech klinických obtíží a pozitivní anamnéze přisátí klíštěte. Pokud víme o přisátí klíštěte a s odstupem se objeví červená vyrážka větší než 4 centimetry, únava, teplota, bolesti hlavy se zvracením – je vhodné konzultovat situaci s lékařem a informovat ho o anamnéze přisátí klíštěte,“ vysvětluje primář dětského oddělení přerovské nemocnice Jaroslav Bouchal.

Klíšťata mohou přenášet například lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. „Proti encefalitidě je dostupné očkování, které hradí všechny zdravotní pojišťovny. V případě, že si rodiče opravdu nejsou jistí – zejména pokud je klíště na obtížně přístupném místě – mohou se obrátit na lékaře. Ve specifických případech, například při přisátí v oblasti oka, se doporučuje kontaktovat přímo očního specialistu,“ dodávají zástupci Nemocnice AGEL Přerov.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zdraví, klíště, nemoc, onemocnění, infekce, vytažení klíštěte, odstranění klíštěte, Nemocnice AGEL Přerov, nemocnice Přerov, pohotovost, Olomoucký kraj

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.