Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

GLOSA: Proč chce Prostějov kácet habry na náměstí? Přežily i válku

Autoři | Foto poskytl Ivan Čech

V Prostějově se nyní hodně řeší podivný záměr radnice pokácet staré habry, které na náměstí T. G. Masaryka rostou od jeho předválečné úpravy architektem Putnou, někdy od roku 1935. Jde o habry, které přežily i masivní kácení po posledních úpravách náměstí v roce 2012.

Spor se stal už sporem politickým. Takže si připomeňme některé věci z prostějovské komunální politiky minulých let.

Po dlouhá léta zde vládne koalice ANO, Pévéčko a ODS s podporou SPD. Třeba sakury zmizely při revitalizaci Tylovy ulice a byla naplánovaná podobně ohavná revitalizace Pernštýnského náměstí, ke které už kvůli volbám nedošlo. Při kácení na náměstích se musel pařez ihned odfrézovat a povrch srovnat a upravit, aby neměl kolemjdoucí občan pochybnosti o tom, že tam dlouhá desetiletí nějaký strom nebo stromy byly.

Pokud se kácelo v méně frekventované části města, čerstvé řezné plochy pařezů byly zatřeny vodou s rozmíchanou hlínou. Aby tak nerazily. Vedení města se zaštiťovalo spoluprací s anonymními odborníky, nikdy nejmenovanými.

Těžko pomyslet, kteří skuteční odborníci se podepsali na vysazení mladých dubů v blízkosti vzrostlých habrů na náměstí v Prostějově. 

GLOSA: Flora Olomouc skončila, dlouhodobý koncept chybí, míní Richard Benýšek

Je moc dobře, že se pokračuje v tradicích Flory Olomouc. Pro mě je spíše záhadou, proč konšelé města Olomouce dlouhodobě neumí uchopit brand nadregionální, spíše republikové nebo možná až nekriticky středoevropské úrovně, kterým Flora nepochybně je,...

Nyní citát z odborného textu: Habr obecný (Carpinus betulus) má výhodu v tom, že jeho listy na zimu neopadávají a navíc se zbarvují dohněda, zůstávají na výhonech až do jara. Habr je skromnou rostlinou bez zvláštních nároků na půdu, na slunném, ale klidně i stinném místě. Je to mnohostranně využitelná dřevina pro stříhání do oblouku, okének či kuželů, stejně tak je vhodný k plošnému osázení. Řeže se v květnu až červnu a koncem července lze ještě provést zpětný řez nových výhonů. Habr je možné řezat až na dřevo, tedy velmi radikálně. Jestliže zvolíte odrůdu Fastigiata, bude i bez řezu vytvářet kuželovitou korunu, ta umocní pravidelný charakter kompozice.

Z tohoto citátu vyplývá, že habr snese i masivní ořezání, takže je možné najmout opravdu odbornou firmu, která by provedla ořezání tak, aby habry neškodily mladým dubům nebo aby neskrývaly sochu Panny Marie na Morovém sloupu. Chce to jen obrátit se na skutečné odborníky. 

Prostějovští náměstci primátora mají své kompetence a vymezené sféry vlivu. Jestli se nemýlím, náměstkyní primátora s kompetencí životního prostředí je paní Župková. Ta, jako vždy, mlčí. Stejně jako místní organizace ČSOP.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky habr, kácení, náměstí, Prostějov, ANO, ODS, SPD, Panna Marie, Český svaz ochránců přírody

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.