Počasí dnes-0,5 °C, zítra-1,2 °C
Neděle 12. ledna 2025  |  Svátek má Pravoslav
Bez reklam

DRBNA HISTORIČKA: Bytovka, zemanská tvrz a slavný šlechtický rod. Spojuje je pozoruhodná tvrz ve Skrbni

Středověká tvrz původně vystavěná ve 14. století je k prohlédnutí ve Skrbni u Olomouce. Zajímavou stavbu uprostřed vsi může prozkoumat každý výletník, který se chce projít v okolních polích nebo brázdit hanácké rovinky na nedalekých cyklostezkách.

Masivní budovu pokrývá hliníková střecha o níž se rozhodně nedá říct, že je “původní”. V netknutém stavu přes 600 let nevydrží žádná střecha, ale moderní přístavba na starobylé stavbě podtrhává postmoderní mišmaš, kde nechybí elektrická lampa pouličního osvětlení připevněná na gotické zdi. Kromě středověké pevnosti s hliníkovou střechou se uprostřed dvora, který ponejvíce připomíná vesnická JZD minulého století, najdeme sochu sv. Floriána od Václava Rendera, autora sloupu nejsvětější trojice, památky zapsané na seznamu UNESCO. Byla zde přenesena z Dolního náměstí v 18. století.

Dnes už stavba nijak nepřipomíná obranou funkci tvrze, kterou v minulosti měla. Jelikož v okolí není žádný kopec, kam by se dala postavit, obklopovaly ji v minulosti valy a vodní příkopy napojené na okolní rybníky, dnes už zcela zaniklé pod okolní zástavbou. Po skrbeňských rybnících už mnoho památek v okolí také nenajdeme.

DRBNA HISTORIČKA: Jak se bouraly hradby. Díky pevnostní stoce má Olomouc v centru obdivované parky

Olomoucké centrum je prošpikováno historií. Před modernitou město dlouhá léta chránily hradby. Město se totiž stalo pevností, kterou zůstalo ještě řadu let poté, co moderní vojenství už s podobnými fortifikacemi pro vedení boje nepočítalo. Hradby se...

Historii asi ponejvíce v případě tvrze připomíná portál z masivního kamene, kam se do budovy vstupuje. Ještě v 16. století se Skrbeň i s tvrzí stala majetkem města Olomouce a zemanské sídlo začalo sloužit k bytovým potřebám hospodářského dvora. Jako „gotická bytovka“ funguje dodnes. Nad portálem je zároveň patrný erb jeho vlastníka, Jana Skrbenského z Hříště. Člena prastarého moravského rodu, který si název vsi, kde se nachází tvrz, vzal do svého přídomku v 16. století. Původně se rod jmenoval jen „z Hříště“.

Kromě tvrze ve Skrbni nechal následně Jaroslav Skrbenský postavit pivovar v její těsné blízkosti. Jeho existence vyústila ve spor s olomouckými měšťany kvůli úředně potvrzenému monopolu vařit pivo na určitou vzdálenost od města (tzv. mílové právo), jenže skrbeňský pivovar byl po oficiálním měření potvrzen jako objekt mimo dosah olomouckého privilegia. Šlo o jeden z typických sporů mezi šlechtou a městy ve stavovském království.

DRBNA HISTORIČKA: Hanácká metropole je ve skutečnosti hora. Nejstarší dějiny Olomouce ukrývají paradox tří kopců uprostřed roviny

Oblast středomoravské Hané je synonymem pro rovinu, která se v Čechách a na Moravě krčí ve stínu hornatého území. Rovinatý reliéf Olomouce je příhodný pro cyklistickou dopravu po městě, a přesto nejstarší historii města určovaly “hory”. Tři...

Skrbenští později získali majetky na severní Moravě a ve Slezsku, kam se postupně přesunuli. Jan Skrbenský, syn zmíněného Jana, se během stavovského povstání v úvodní fázi třicetileté války stal členem direktoria. Sboru zástupců tří stavů, kteří tvořili prozatímní vládu v době, kdy čeští stavové vypověděli poslušnost vládnoucímu Habsburskému rodu.

Rod se postupně rozrůstal, vedlejší větve sídlily jak na Těšínsku, tak se část rodu etablovala v Rakousku. Jedním z nejslavnějších potomků se jménem podle tvrze ve Skrbni se stal Lev Skrbenský z Hříště. Mezi lety 1899 až 1916 seděl na stolci pražského arcibiskupa, ale pro nespokojenost Františka Josefa I. se Skrbenským ve vztahu k podpoře války vedla k jeho sesazení a dosluhoval jako arcibiskup olomoucký v letech 1916-1920. Vysloužil si také kardinálský klobouk a od roku 1901 byl titulárně kardinálem basiliky Santo Stefano Rotondu v Římě.

Bouřlivé 20. století šlechtě v českých zemích nepřálo a dnes již Skrbenští v Čechách a na Moravě nežijí, jejich potomci však přebývají kromě Rakouska také na ostrově Malta.

DRBNA HISTORIČKA: V Olomouci se psala historie české železnice. Město ukradlo propojení Vídně s Prahou Brnu

Dnešní umístění Olomouce na hlavním železničním koridoru má své jasné historické kořeny. Z hanácké metropole vyrážely první vlaky propojující Prahu s centrem Rakouska-Uherska ve Vídni. První státní dráha z Olomouce se zde napojovala na nejstarší...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytl Radim Červenka

Štítky drbna historička, tvrz, Skrbeň, šlechta, střecha, Rakousko, Česko, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DRBNA HISTORIČKA: Bytovka, zemanská tvrz a slavný šlechtický rod. Spojuje je pozoruhodná tvrz ve Skrbni  |  Historička  |  Drbna  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.