Už zanedlouho se v České republice začne alternativně používat na odběr vzorků koronaviru i samoodběrová souprava GARGTEST. Je založena na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření běžnými metodami na bázi amplifikace nukleových kyselin (PCR, LAMP atd.).
Motivací k nové metodě byla snaha vyvinout test tak, aby zohlednil potřeby jedné z nejrizikovějších skupin obyvatel – onkologických pacientů. Právě ti trpí při léčbě problémy se sliznicí a opakovaně dráždivé odběry jsou pro ně nepříjemné.
„GARGTEST jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem. Pokusíme se GARGTEST nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí použití. Výsledky standardního odběru se od samoodběru GARGTESTem signifikantně nelišily a byly funkčně srovnatelné, což je výborná zpráva,“ uvedl docent Marián Hajdúch, ředitel ÚMTM.
Proces odběru spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, vykloktá si touto vodou dutinu ústní a hltan po dobu 20–30 sekund a tento obsah pak vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Zkumavku uzavře a zabalí dle návodu. Tento postup učiní buď na odběrovém místě, nebo doma, odkud poté vzorek doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo třeba ke svému lékaři.
Celý systém GARGTEST počítá i s možností domácího použití a také s ulehčením zadávání údajů v laboratořích nebo na odběrových místech, kde nejvíce času zabere vyplňování údajů o vyšetřovaném do žádanek. Při odběrovém testu GARGTEST může vyšetřovaná osoba vzorek v elektronickém systému vyplnit osobně, a vytvořit tak elektronickou žádanku na vyšetření. Tento postup je dokonce žádoucí, neboť zrychluje proces testování v laboratoři a snižuje chybovost záznamů.
Metodu odběru kloktáním uvítali i hráči České filharmonie, kteří jsou rádi, že mohou cvičit a připravovat se na koncerty bez často opakovaných testování odběrem výtěru z nosohltanu. „Nová metoda odběru je pro filharmoniky mnohem příjemnější. Její nespornou výhodou je i frekvence opakování až po 14 dnech, nikoliv po pěti dnech, jak tomu bylo doposud. V prosinci nás každou adventní neděli čeká jeden koncert ze série ‚Česká filharmonie živě u vás‘ a právě nižší počet odběrů zajistí hladší průběh zkoušek i koncertů samotných,“ řekl David Mareček, generální ředitel České filharmonie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.