Strážníci přerovské městské policie reagují na několik druhů podvodníků, kteří se po delší době vrátili do města. Policejní rada Miroslav Komínek proto upozorňuje na tři kategorie lapků, které můžete běžně potkat při procházce městem. Od pokoutných prodejců elektroniky, přes cizince, kterým údajně došel benzín, až po samozvané věštkyně, které jsou schopny předpovídat budoucnost klidně uprostřed parkoviště.
„S první kategorií se můžete setkat před markety, kde se vám budou vemlouvaví chlapíci snažit prodat zboží za výhodnou cenu. Důležité je, abyste si je nepletli s podobnými typy, kteří na obdobných místech nabízí za neuvěřitelně nízké ceny značkovou vlasovou kosmetiku. V tomto případě se nejedná o podvod a vy si skutečně koupíte šampón, po jehož aplikaci budete mít hebkou hřívu a po umytí můžete hned jít. Nicméně toto drogistické zboží pochází z krádeží v obchodech a jeho koupí podporujete protiprávní jednání. Sice ušetříte peníze, ale dožene vás karma a vypadají vám vlasy. Podvodníci vám však většinou nenabízí skutečné zboží, a tak místo vrtačky doma vybalíte krabici s cihlou a pokud jste nechtěli koupit cihlu, budete zklamaní. Zkušení podvodníci, znalí národní podezřívavosti, občas posunou podvod o kousek dál. Oslovený pantáta s výrazem „namne sinepříjdešchlapečku“ donutí ve skrytu otevřeného kufru zánovní felicie překupníka vrtačku vybalit. Prohlédne ji, potěžká a s pohledem vítěze vyplatí pár stovek. Doma pak svolá rodinu, aby ukázal, jak nakupuje pán domu a vládce světa. K překvapení všech nevyvrtá díru jak Brno, protože je vnitřek vrtačky vylit sádrou nebo cementem. Ústrojí pochopitelně chybí. Pokud tedy nechcete mít doma bezcenný krám, vhodný leda na hraní pro děti, nepodlehněte lákadlu super ceny,“ popisuje Miroslav Komínek.
„S druhou kategorií se můžete setkat většinou na okraji měst, na příjezdových cestách, ale nevyhýbají se ani centrům obcí. Odstavené vozidlo se zahraniční registrační značkou (nejčastěji některého z jižních států) a u něj mávající rodina. Když zastavíte, cizinci vám lámaně vysvětlují, že jim došel benzín, jedou na pohřeb, došly léky (doplňte si cokoliv jiného) a hlavně došly peníze. Pochopitelně nechtějí nic zadarmo. Do zástavy za menší obolus dostanete masivní zlatý prsten, který má jejich rodina v držení šedesát generací, má k němu citový vztah a pochází z dob antického Říma. (Případně je to TEN prsten, co vládne všem.) Pokud chcete doma bezcenný kus žlutého kovu, prosím, ale my výměnný obchod nedoporučujeme,“ upozorňuje Komínek.
„Poslední, ne tak častou, kategorií jsou věštby. To si vás na ulici vyhlédne žena (ano, vždy to je žena), která vám nabídne věštění z ruky. I když jste spiritualisticky založení, doporučujeme odmítnout a metelit pryč. V případě nabídky věštění z vnitřností, pak odmítejte automaticky! Po věštbě, kdy se dozvíte, že budete zdraví následujících devadesát let, narostou vám vlasy (o které jste přišli nákupem kradené kosmetiky) a v příští loterii vyhrajete miliardy, budete požádáni o příspěvek. Finanční. Když nabídnete stravenku, nebo odmítnete úplně, změní se věštba na kletbu a získáte všechny nemoci, po pohřbu vás hlína vyvrhne zpět, vlasové kořínky spáchají hromadnou sebevraždu a místo rentiéra budete bezdomovcem. Inu štěstěna je vrtkavá,“ uzavírá Komínek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.