Ani za asistence odborníků z předních českých i mezinárodních odborných institucí se nepodařilo kriminalistům určit pachatele, kterého by obvinili z kybernetických útoků na Magistrát města Olomouce a případ podle trestního řádu odložili. Neznámí hackeři vyřadili úřad z chodu v dubnu loňského roku a požadovali 100 tisíc dolarů za odstranění problémů.
„Kriminalisté odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje odložili trestní věc podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, týkající se napadení počítačové sítě Magistrátu města Olomouce z dubna 2021, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání vůči konkrétní osobě,“ objasnil mluvčí Policie České republiky Libor Hejtman.
Počítačový systém olomouckého magistrátu se po útoku hackerů potýkal s problémy, nefungovaly nejen online rezervační systémy či databáze řady odborů, ale i třeba placení za parkování formou SMS zpráv. Za zpřístupnění zašifrovaných dat požadovali pachatelé 100 tisíc dolarů ve virtuální měně. Město ale s nikým nevyjednávalo a za zhruba dva týdny následoval DDoS útok na server města. Pokusu o zahlcení ale tentokrát systém odolal.
Pondělí, 31. května 2021, 19:01
Po dubnovém kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu zůstává mimo provoz už jen online rezervační systém radnice. Všechny ostatní agendy a služby fungují. Datovou síť úřadu hackeři napadli na začátku dubna, magistrát jim odmítl...
Na případu s krajskými kriminalisty spolupracovali pracovníci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, konzultanti z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, IT specialisté Magistrátu města Olomouce i mezinárodní organizace Europol. „Mimo pátrání po pachateli společně řešili i prevenci vůči dalším možným kybernetickým útokům," podotkl Hejtman.
Během vyšetřování se expertům podařilo zmapovat činnost hackerů, indicie zavedly policisty do zahraničí. Zahájit trestní stíhání konkrétní osoby se ale nepodařilo. Podle kriminalistů nenapadl útočník vyděračským softwarem s označením Avaddon pouze síť olomouckého magistrátu. Škodlivý kód hackeři rozšířili mezi korporace a orgány státní správy po celém světě.
„Přestože kriminalisté případ odložili podle trestního řádu, i nadále povedou po pachateli pátrání,“ přislíbil za policisty mluvčí Hejtman s tím, že v případě dopadení hrozí pachateli trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
Středa, 16. února 2022, 16:04
Policie důrazně varuje před podvodníky, kteří se po telefonu vydávají například za pracovníky bank nebo slibují výhodné investice či odměny. V poslední době tak lidé z Olomouckého kraje přišli už o miliony korun, naposledy třeba muž ze Šumperka o 30...