Počasí dnes26 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Během pěti dnů zastavili dva brutální vrahy. Šumperští policisté dostali na Pražském hradě cenu za Čin roku

Mimořádného ocenění se dostalo praporčíkům ze šumperského obvodního oddělení policie Filipu Křížovi a Martinu Pitákovi, kteří si na Pražském hradě převzali na prestižním galavečeru Policista roku 2022 cenu za Čin roku. Loni na podzim otřásl regionem případ brutální vraždy, kdy zfetovaný agresor ubodal svého známého v bytovém domě ve Velkých Losinách. Útočníka tito policisté zastavili až po dvou výstřelech do jeho rukou, muž zemřel v sanitce. O pět dní později stejná hlídka zadržela mladíka podezřelého z pokusu dvojnásobné vraždy v Postřelmově.

28. října 2022 přijala tísňová linka policie hlášení o nočním rozruchu v bytovém domě nedaleko zámku ve Velkých Losinách. Na místo vyrazili praporčíci Filip Kříž a Martin Piták z obvodního oddělení Šumperk a brzy se ukázalo, že nepůjde pouze o narušení občanského soužití. Na chodbě domu byly kaluže krve. „V patře nalezli neznámou ležící osobu a nad ní klečel asi 150kilogramový muž. Policisté muže marně vyzývali v zanechání jednání. V tom zhaslo světlo a po rozsvícení se již muž se železnou tyčí blížil policistům a vykřikoval, aby jej zastřelili,“ popsal situaci mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Policisté vyzývali běsnícího muže k odhození zbraně a zastavení agresivního jednání, vrah sedmnáctiletého chlapce byl ale zřejmě mimo realitu. Praporčík Piták tak dvakrát vystřelil, ve vypjaté situaci se mu podařilo mířit přesně a muže postupně trefil do obou paží. „I přes tato zranění byla pacifikace téměř nemožná a pomohly až dorazivší posily,“ doplnil policejní mluvčí. Osmnáctiletý pachatel při převozu do nemocnice zemřel, následná pitva a toxikologické rozbory potvrdily, že muž zemřel na selhání organismu po užití různých návykových látek.

Postřeleného vraha z Losin zabila extrémní kombinace drog

Dva zásahy z policejní zbraně nezabily běsnícího vraha z Velkých Losin, příčinou úmrtí byla podle znaleckého vyhodnocení těžká intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Na osmnáctiletého muže střílela policejní hlídka, poté co jej objevila s...

„Poté, co byla ukončena veškerá znalecká zkoumání ohledně příčin smrti vraha z Velkých Losin, bylo jednoznačně potvrzeno, že příčinou smrti byla smrtelná intoxikace omamnými a psychotropními látkami. Šlo o naprosto nepřežitelnou směs alkoholu, THC, meskalinu a lysohlávek,“ řekl již dříve k výsledkům toxikologického rozboru vedoucí krajských kriminalistů Jan Lisický. Meskalin je psychoaktivní droga ze skupiny alkaloidů, která se vyskytuje například v mexických kaktusech, jde o zakázanou látku. 

Lisický ocenil postup policistů, ti nyní dostali i za tento zákrok celorepublikové ocenění. „Věc byla vyhodnocena jako naprosto oprávněný zásah policie, i vzhledem k tomu, že byla vyvrácena příčinná souvislost mezi smrtí pachatele a střelbou policisty,“ řekl šéf olomoucké kriminálky. „Je jednoznačné, i ze svědeckých výpovědí, že ten policista postupoval naprosto přesně v souladu se zákonem, a já dokonce osobně tvrdím, že těžce nad tím, co mu zákon klade za povinnost," doplnil.

Jen o pět dní později se Filip Kříž a Martin Piták dostali k dalšímu velmi závažnému případu. Shodou okolností opět došlo k vraždě v jejich oblasti, tentokrát se jednalo o dvojnásobnou vraždu ve stádiu pokusu. Na svého dědu a jeho známého brutálně a nečekaně zaútočil s vojenským nožem devatenáctiletý mladík. Podle kriminalistů šlo o připravený čin, muž si dokonce napsal pro dvojnásobnou vraždu plán. Těžce zranění senioři si dokázali před kolapsem zavolat pomoc. Pachatele krátce na to zadržel Kříž s Pitákem.

Rozepsal si plán vraždy a zaútočil s rambo nožem. Mladík na Šumpersku pobodal svého dědu a souseda

Na svého dědu a jeho známého brutálně a nečekaně zaútočil s vojenským nožem devatenáctiletý mladík v Postřelmově u Šumperku. Podle kriminalistů šlo o připravený čin, muž si dokonce napsal pro dvojnásobnou vraždu plán. Těžce zranění senioři si...

Strážci zákona 2. listopadu uzavřeli trasy z Postřelmova a hlídka na ulici brzy narazila na devatenáctiletého muže, který měl na svědomí útok na dvojici seniorů. „Při zadržení museli policisté použít donucovací prostředek, konkrétně hrozbu namířenou střelnou zbraní. Chlapec nebyl vůči policistům agresivní, ale bylo patrné, že není úplně schopen vnímat a vyhodnocovat, co se po něm požaduje,“ popsal tehdy vedoucí krajských kriminalistů.

„Praporčíci Filip Kříž a Martin Piták po traumatizujícím zážitku byli schopni opět správně zakročit a použít zbraň zcela přiměřeně okolnostem, což svědčí o jejich velmi vysoké profesionalitě,“ vyzdvihli zástupci Policie ČR při předávání ceny odolnost, přístup a práci šumperských kolegů.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie České republiky

Štítky Krimi, vražda, pokus vraždy, Postřelmov, Šumperk, Velké Losiny, agresor, zfetovaný útočník, Policie, zásah, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.