Ke zpronevěře se podle serveru Seznam zprávy přiznala starostka Města Libavá Štěpánka Tichá společně s dalšími dvěma zaměstnankyněmi obecního úřadu. Starostka vykazovala práce brigádníků, ke kterým zřejmě vůbec nedošlo, a peníze si nechávala. Po uhrazení statisícových škod a dohodě s prokurátorkou nemusela představitelka obce před soud a zůstává také ve funkci.
Jednou z trojice obviněných ze zpronevěry peněz Města Libavá na Olomoucku byla starostka Štěpánka Tichá (SNK – Nezávislá Libavá), uvedl dnes server Seznam Zprávy. Podle něj se starostka přiznala, že falšovala dokumenty o zaměstnávání brigádníků a že peníze vykázané na jejich výplaty si posílala na svůj účet. Škoda byla vyčíslena na více než 400 tisíc korun. Žalobkyně její stíhání podmíněně zastavila, uvedl server, který informace získal z usnesení státního zastupitelství. Tichá zůstává ve funkci starostky i nadále.
Neděle, 18. června 2023, 16:05
Policie obvinila tři lidi kvůli zpronevěře ve Městě Libavá na Olomoucku. Vyšetřovatelé mají podezření, že zde docházelo k systematickému rozkrádání obecních peněz. Současná starostka obce Štěpánka Tichá tvrdí, že o ničem takovém neví.
Státní zástupkyně Lenka Svobodová podle serveru stíhání starostky podmíněně zastavila v červenci. Žena se přiznala, zaplatila škodu a výměnou za to nešla před soud pro zpronevěru, za niž jí hrozilo až pět let vězení. Stejnou výhodnou možnost využily také zaměstnankyně obecního úřadu, které se podle policistů na zpronevěře podílely a byly stíhány spolu se starostkou. „Všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu,“ vysvětlila v usnesení žalobkyně Svobodová splnění podmínek pro zastavení stíhání.
Podle usnesení státní zástupkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala; šlo o více než 160 tisíc korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od šesti tisíc do deseti tisíc korun měsíčně, uvedl server.
Starostka se k věci pro server odmítla vyjádřit. Seznam Zprávy zjistily, že v době, kdy takhle odčerpávala veřejné peníze, byla v osobním bankrotu: do insolvence spadla s manželem hlavně kvůli nesplaceným půjčkám od bank a úvěrových firem. Podmíněným zastavením stíhání starostka obce o zhruba 650 obyvatelích o mandát přijít nemůže, podle serveru ji podporují koaliční zastupitelé, kteří věc pro server rovněž nechtěli komentovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.