Policie rozkrývá zpronevěru obecních peněz ve Městě Libavá, obvinila tři lidi. Starostka tvrdí, že o ničem neví

Policie obvinila tři lidi kvůli zpronevěře ve Městě Libavá na Olomoucku. Vyšetřovatelé mají podezření, že zde docházelo k systematickému rozkrádání obecních peněz. Současná starostka obce Štěpánka Tichá tvrdí, že o ničem takovém neví.

Vyšetřovatelé, jak napsaly a ověřily Seznam Zprávy, mají podezření, že v Libavé docházelo k systematickému rozkrádání obecních peněz, které se kryje s působením současné starostky Štěpánky Tiché.

Obec si podle dokumentů zjednávala své obyvatele na různé služby, například na údržbu zeleně nebo na práci v kotelně, ale podle policistů o tom tito lidé neměli ani zdání. Práci ve skutečnosti nikdo nevykonával, ale obec za ni platila zpravidla několik tisíc korun měsíčně. Kriminalisté míní, že šlo o černé duše a už kvůli tomu obvinili tři lidi.

Starostka Tichá však tvrdí, že o takové kauze nemá informace. "To se pletete, nic takového tady nemáme. To bychom tady museli vědět," odmítla to.

Náměstkyně Okresního státního zastupitelství v Olomouci Kateřina Paroulková však vyšetřování a trestní stíhání potvrdila. "Trestní stíhání je vedeno vůči třem osobám pro přečin zpronevěry," řekla státní zástupkyně. Celková výše škody není známa, vzhledem k tomu, že jde o zpronevěru podle třetího odstavce trestního zákona, rozmezí je mezi 100 tisíci až milionem korun. U soudu za to hrozí až pět let vězení.

Čtyři roky vězení a propadnutí majetku. Účetní přijala trest za zpronevěru milionů z olomoucké základky

Bývalé sedmapadesátileté účetní olomoucké základní školy vyměřil soud za zpronevěru čtyřletý trest vězení. Žena, která odeslala z účtů základky téměř patnáct milionů korun domnělému americkému lékaři, musí také uhradit veškerou škodu. Škola neměla...

Seznam Zprávy mluvily s mužem, jehož syn až díky policii zjistil, že měl na obci kontrakt, nikdy však žádnou smlouvu nepodepsal, nic nevykonával a samozřejmě ani nebral peníze. "Koukal překvapeně, protože pro obec nikdy nic nedělal," potvrdil muž.

Starostka Tichá byla poprvé zvolena do funkce v roce 2016, tehdy stát obec Město Libavá nechal obnovit, do té doby to bylo součástí vojenského prostoru. Starostka Tichá pak vyhrála i dvoje následující volby.

Do druhého volebního období přitom vstupovala jako člověk v osobním bankrotu. Podle insolvenčního rejstříku spadli s manželem do úpadku kvůli dluhům v celkové výši jednoho a čtvrt milionu korun. Například za nesplacené úvěry u bank a dluhy u úvěrových společností.

O konci úpadku, během něhož musela rodina Tiché odevzdávat většinu peněz věřitelům, rozhodl soud letos v březnu. Konstatoval, že manželé celých 60 měsíců posílali peníze podle stanoveného splátkového kalendáře, a tudíž věřitelé dostali 100 procent svých peněz zpět.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky trestní stíhání, Město Libavá, starostka, černé duše, zpronevěra, police, peníze, Libavá, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.