Městský soud v Brně rozhodl o uvalení vazby na Roberta Knoblocha. Ten je jedním ze třinácti obviněných v kauze nezákonného ovlivňování veřejných dopravních zakázek v Olomouckém kraji. Právě podnikatel a vlivný člen regionální rady ODS Robert Knobloch měl podle informací zveřejněných Deníkem N stát v pozadí skupiny a dalšími dvěma hlavními aktéry ji řídit. Pouze u Knoblocha požadoval žalobce uvalení vazby.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přistoupili v pondělí ráno k realizaci případu nekalého ovlivňování zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji. Policisté prohledali kanceláře na několika místech, prováděli i domovní prohlídky. K výslechům zamířilo více než deset osob. V úterý pak padla obvinění vůči 13 osobám. Trestnímu stíhání bude čelit také krajský náměstek pro dopravu Michal Zácha (ODS) či podnikatel a člen regionální rady ODS Robert Knobloch.
„Na vrcholu této skupiny stáli Ing. Michal Zácha, PhDr. Robert Knobloch a Ing. Roman Láčík, kteří komunikovali a řídili celou skupinu zejména prostřednictvím Ing. Romana Láčíka, který dále komunikoval s osobami na článku nižším a tyto úkoloval," popsali strukturu korupční skupiny detektivové v takzvaném sdělení obvinění, ze kterého cituje server Deník N.
Přerovského radního a náměstka hejtmana Olomouckého kraje Záchu v úterý odpoledne policie propustila, naopak u Knoblocha navrhl státní zástupce vazbu. Její uvalení ve středu odpoledne schválil Městský soud v Brně. Žalobci navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch však může složit kauci jeden milion korun, informoval státní zástupce Robert Henzel. Zda Knoblochův obhájce Vlastimil Němec podá proti vazbě stížnost, nechtěl před novináři komentovat.
Podle Deníku N organizovaná skupina, která ovlivňovala způsob výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj, fungovala dva roky. Kromě Knoblocha a Záchy byl v jejím čele podle detektivů z NCOZ tehdejší manažer stavebního koncernu Porr Roman Láčík. Zácha měl podle Deníku N zajistit předem vybrané stavební zakázky pro firmu Porr nebo pro společnosti, které skupina předem určila. Manažer Láčík měl vybrat další čtyři až pět stavebních společností, s nimiž se měla uzavřít dohoda o rozdělování připravovaných stavebních tendrů. Společnosti pak podle policie měly účelově navyšovat nabídkové ceny za účelem ovlivňování ceny zakázek. Skupina údajně fungovala na principu loajálnosti.
Členové skupiny jsou obviněni z trestných činů jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti zúčastnili jako členové organizované zločinecké skupiny nebo v její prospěch, uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. Část skutků měla být ve stádiu pokusu a část již dokonaná.
Celá kauza má dopad i na politickou sféru, olomoucká ODS v úterý vyzvala Záchu i Knoblocha k pozastavení členství v ODS a vzdání se všech volených veřejných funkcí. Pokud dvojice členství sama nepozastaví, může tak učinit i místní organizace ODS. Kvůli pondělnímu zásahu NCOZ se dnes mimořádně sejde také koaliční rada, výsledky jednání budou známy odpoledne.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.