Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Úplatek čtyři sta tisíc za zakázku u Litovle. Kriminalisté poslouchali domluvy zločinecké skupiny

Přes dva roky byli aktéři kauzy nezákonného ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji pod skrytým dohledem kriminalistů. Detektivové tajně poslouchali i rozhovory nyní již bývalého náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michala Záchy s jeho stranickým kolegou z ODS Robertem Knoblochem. Server Seznam Zprávy má k dispozici dokument sdělení obvinění, ze kterého jsou zřejmé detaily případu. Například za machinace při opravě krajské silnice u Litovle měl Zácha dostat 400 tisíc korun, v kódové řeči skupiny čtyři slivovice.

V pondělí ráno zaskočily nejen politiky a pracovníky krajského úřadu v Olomouci a dalších organizací policejní zásahy, které byly součástí akce s krycím názvem Autostráda. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledali kanceláře i bytové prostory a zadrželi a obvinili třináct lidí. Právě dokument usnesení o zahájení trestního stíhání, ve kterém jsou shrnuty poznatky z vyšetřování, má k tomuto případu k dispozici server Seznam Zprávy.

V kauze mělo jít o mnohamilionovou korupci a pletichy při zadávání zakázek na dopravní stavby v Olomouckém kraji. Tuto oblast měl ve své gesci Michal Zácha, náměstek hejtmana pro dopravu a sport a také uvolněný přerovský radní. Bývalý krajský šéf ODS byl podle závěrů policistů pod vlivem Roberta Knoblocha, podnikatele a do tohoto týdne také člena regionální rady ODS. I Knobloch je mezi obviněnými a jako jediného ho soud poslal do vazby z obavy z možného odcestování. Podle olomouckého vrchního státního zástupce Radima Dragouna se většina obviněných policistům při výslechu doznala.

Seznam Zprávy z dokumentu vyšetřovatelů citují například pasáž spojenou s opravou silnice mezi Litovlí a Unčovicemi. V souvislosti se zakázkou za 87 milionů korun měl Michal Zácha inkasovat úplatek 400 tisíc korun. Podle policistů si měl náměstek převzít polovinu částky v březnu 2023 od obviněného zástupce stavební firmy PORR, v dubnu pak druhou část předával podnikatel Knobloch.

Bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha rezignoval také na svou funkci ve vedení Přerova, kde zastával pozici uvolněného člena rady města. Bývalý krajský šéf ODS je jedním z aktérů kauzy nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v...

„Dal mně dvě slivovice, tak jestli se stavíš,“ řekl Knobloch podle odposlechu. Zácha na to podle policistů reagoval slovy, zda to může nechat na příští týden. „Já už se s chlastem snažím vyrovnat, už jsem toho vypil hodně,“ pokračoval v rozhovoru Zácha. „Myslím, že ty se s tím nikdy nevyrovnáš,“ cituje zpravodajský a publicistický server odpověď Knoblocha. Podle kriminalistů ale nebyla řeč o alkoholu, ale o úplatku ve výši 200 tisíc korun.

Detektivové dále uvádějí, že Michal Zácha byl při svém jednání velmi opatrný, vyhýbal se například pozváním na akce, kde by mohl být viděn se zástupci soutěžitelů. „Schází se s nimi, pokud možno na místech, kde to není podezřelé a kde mají soukromí,“ napsali policisté do usnesení.

V organizované skupině bylo zapojeno na krajském úřadě několik dalších osob.

„Pondělní ranní telefonát pracovníků NCOZ s žádostí o mou administrativní součinnost při zahájení vyšetřování vyvolal rychlý sled událostí, které nejsou pro Radu Olomouckého kraje, pro mě osobně a pro celý krajský úřad vůbec příjemné. V úterý pak došlo k obvinění celkem třinácti osob, z toho jednoho člena rady, jednoho manažera a dalších tří pracovníků. Zbylé osoby jsou mimo úřad,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).

Od většiny ze třinácti obviněných aktérů kauzy olomouckých dopravních zakázek se podařilo kriminalistům získat přiznání. O postupu ve vyšetřování informovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Organizovaná skupina měla podle Deníku N...

V krajské organizaci Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) působí David Štěpánek, který nahradil bývalého ředitele Petra Foltýnka. Seznam Zprávy před dvěma lety odhalily kauzu takzvaného Faltýnkova deníčku, spojeného s předním představitelem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a mimo jiné také právě se zakázkami SSOK.

Tehdy nové vedení Olomouckého kraje na základě zjištění o možném ovlivňování výběrových řízení nechal provést v SSOK audit a podal také trestní oznámení na neznámého pachatele. I přes přijetí nových opatření a personálních změn docházelo zřejmě i nadále k závažným nezákonným manipulacím se zakázkami. „Některé výsledky forenzního auditu jsme aplikovali do procedur SSOK a zároveň jsme všechny předali Policii České republiky. Očekávám, že se brzy dozvíme, zda byly prvopočátkem policejního zásahu, který se tento týden na krajské gesci dopravy a magistrátu města Přerova odehrál,“ doplnil hejtman.

Michal Zácha rezignoval na volené funkce náměstka hejtmana i na post uvolněného člena Rady města Přerova a vzdal se i členství v ODS. Z Občanské demokratické strany odešel také Robert Knobloch. Seznam Zprávy současně upozorňují, že dlouholetý člen a podporovatel ODS Knobloch má podle policistů velmi dobré kontakty a vazby i k současné vládě Petra Fialy (ODS). Bližší vztahy s nyní vazebně stíhaným podnikatelem ale vrcholní představitelé Občanské demokratické strany odmítají.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Olomoucký kraj

Štítky Krimi, vyšetřování, korupce, zásah, organizovaná skupina, veřejné zakázky, dopravní stavby, Michal Zácha, Robert Knobloch, odposlechy, ODS, NCOZ, Policie ČR, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Úplatek čtyři sta tisíc za zakázku u Litovle. Kriminalisté poslouchali domluvy zločinecké skupiny  |  Krimi  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.