Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

Radní odvolali šéfa krajské správy silnic, má být jedním z aktérů kriminální kauzy

Krajští radní odvolali ředitele Správy silnic Olomouckého kraje Davida Štěpánka. Již bývalý šéf příspěvkové organizace má být jedním z aktérů kauzy nezákonného ovlivňování dopravních zakázek v regionu. O jménu jeho nástupce zatím nebylo rozhodnuto.

Odvolání ředitele Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK) Davida Štěpánka avizoval minulý týden na tiskovém brífinku hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN). Po víkendu radní personální změnu v důležité krajské organizaci přijali, informaci potvrdila mluvčí hejtmanství Alena Minxová. Olomoucký kraj má ve správě přes tři tisíce kilometrů silnic II. a III. tříd, do jejich oprav a údržby ročně plyne přibližně miliarda korun.

Nelichotivá bilance silnic v Olomouckém kraji: v havarijním stavu jsou dvě třetiny z nich

V Olomouckém kraji jsou v havarijním stavu dvě třetiny silnic třetí třídy a pětina silnic druhé třídy. Kraj vlastní skoro 3100 kilometrů silnic. Oprava těch zanedbaných by si podle odborníků vyžádala 25 miliard korun. Částka se ale v posledních...

Ředitel Štěpánek by měl jednou ze třinácti osob obviněných v kauze, která vešla minulý týden ve známost veřejnosti díky raziím pod krycím názvem Autostráda. Případ vyšetřovaný Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a podle olomouckého vrchního žalobce Radima Dragouna se většina ze zadržených k nekalému ovlivňování zakázek na dopravní stavby doznala. Škoda, kterou obvinění údajně způsobili, je velkého rozsahu a odvíjí se od objemu silničních zakázek. Žalobci ji dosud nezveřejnili. Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku soud může uložit až dvanáctiletý trest.

Soud minulý týden v souvislosti s případem poslal do vazby obviněného podnikatele a nyní už bývalého člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji Roberta Knoblocha. V pondělí soud přijal milionovou kauci a podnikatel by měl na další vývoj vyšetřování čekat na svobodě. Mezi hlavní aktéry kauzy spolu s Knoblochem a Záchou podle Deníku N patří Roman Láčík, tehdejší manažer stavebního koncernu Porr, který údajně z ovlivňování zakázek během uplynulých dvou let profitoval a to díky organizovanému způsobu výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj.

Štěpánek stál v čele Správy silnic Olomouckého kraje od letošního března. Na seznamu obviněných je podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem krajské správy silnic Petrem Foltýnkem a zástupci stavebních firem. Trestnímu stíhání čelí také hejtmanův náměstek Michal Zácha, který v závěru minulého týdne rezignoval na post v krajském zastupitelstvu i funkci ve vedení kraje. Stejný krok Zácha učinil i ohledně členství v ODS a postu uvolněného radního v Přerově.

Úplatek čtyři sta tisíc za zakázku u Litovle. Kriminalisté poslouchali domluvy zločinecké skupiny

Přes dva roky byli aktéři kauzy nezákonného ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji pod skrytým dohledem kriminalistů. Detektivové tajně poslouchali i rozhovory nyní již bývalého náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michala Záchy s jeho...

Server Seznam Zprávy před dvěma lety odhalil kauzu takzvaného Faltýnkova deníčku, spojeného s předním představitelem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a mimo jiné také právě se zakázkami SSOK. Tehdy nové vedení Olomouckého kraje na základě zjištění o možném ovlivňování výběrových řízení nechalo provést v klíčové krajské organizaci audit a podalo také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Bývalého ředitele Foltýnka nahradil právě David Štěpánek. Ten před příchodem na ředitelský post SSOK pracoval třináct let jako vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR v Přerově. I přes přijetí nových opatření a personálních změn docházelo podle policie k závažným nezákonným manipulacím se zakázkami. Deník N uvedl, že detektivové z NCOZ do usnesení o zahájení trestního řízení napsali, že náměstek hejtmana pro dopravu Zácha se stranickým kolegou z ODS Robertem Knoblochem měl mít zájem na prosazení Štěpánka na důležitou pracovní pozici. „Neboť se jednalo o jejich velmi dobrého kamaráda a hodlali uvedený (…) post obsadit loajální osobou, která jim bude vycházet vstříc, která bude plnit jejich pokyny,“ cituje server vysvětlení kriminalistů.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Olomoucký kraj

Štítky Krimi, vyšetřování, korupce, zásah, organizovaná skupina, veřejné zakázky, dopravní stavby, Michal Zácha, Robert Knobloch, ODS, SSOK, Správa silnic, David Štěpánek, NCOZ, Policie ČR, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radní odvolali šéfa krajské správy silnic, má být jedním z aktérů kriminální kauzy  |  Krimi  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.