Šedesátileté ženě z Olomoucka přišla do mobilní aplikace zpráva, kterou napsal člověk vydávající se za její dceru. Podvodníkovi se podařilo z důvěřivé oběti vylákat přes 20 tisíc korun, které měly údajnému potomkovi posloužit na nákup nového telefonu. Poškozená později zjistila, že dcera po ní žádné peníze nechtěla a obrátila se na policii.
Dalším případem v současnosti často používaného triku podvodníků se zabývají olomoučtí policisté od včerejška, kdy se na ně obrátila šedesátiletá žena. „Prostřednictvím aplikace WhatsApp ji kontaktovala údajná dcera s tím, že má rozbitý mobil a poškozenou SIM kartu, proto jí píše z nového čísla. Jelikož se nemohla přihlásit na svůj bankovní účet, požádala matku o zapůjčení peněz na nový telefon. Žena souhlasila a domnělé dceři zaslala téměř 23 tisíc korun na jí uvedený účet,“ popsala jednoduchý princip podvodného jednání policejní mluvčí Ivana Skoupilová.
Úterý, 21. ledna 2025, 16:51
S nabídkou investic do bitcoinu oslovil telefonicky cizí muž sedmačtyřicetiletou ženu z Prostějovska, kterou zlákala vidina výhodného zhodnocení peněz. Na pomoc si zájemkyně o investování přizvala i manžela, se kterým na počítači plnila pokyny...
Druhý den se ukázalo, že původní telefonní číslo dcery je v pořádku a že matku o žádné peníze nežádala. „Poškozená se proto nejprve obrátila na svoji banku, kde jí však sdělili, že platba již byla provedena. Následně se obrátila na policii celou událost nahlásit,“ doplnila policistka s tím, že pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí za přečin podvodu až dva roky za mřížemi.
„Podobných podvodů přibývá, a proto varujeme občany, aby si informace vždy ověřili telefonicky. Ptejte se na věci, které může znát jen skutečný příbuzný,“ poradila mluvčí Policie ČR.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.