Falešný policista ošálil ženu ze Šumperska. Vybrala statisíce a poslala je podvodníkům

Autoři | Foto Pixabay.com

Policisté v Olomouckém kraji řeší od tohoto týdne další případ podvodu. Třicetiletou ženu ze Šumperska kontaktoval falešný policista a následně i bankéř, kteří ji přesvědčili, že jsou peníze na jejím účtu v ohrožení. Podvedená jim uvěřila a přišla tak o 300 tisíc korun.

Ženu během čtvrtka telefonicky oslovili neznámí lidé, kteří se vydávali za policistu a následně za pracovníka České národní banky. „Ženě bylo sděleno, že nějaký pan Novák zažádal v bance o úvěr na její jméno, což doložil plnou mocí. V bance pojali podezření, že se jedná o podvod a proto věc oznámili policii, která ženu z tohoto důvodu kontaktuje,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Žena později souhlasila s uložením peněz na zabezpečený účet ČNB. „Žena vybrala z účtu 300 tisíc korun a následně je vložila do bankomatu na číslo, které jí neznámý volající sdělil,“ doplnil Hejtman.

VIDEO: Agresorovi, který napadal ženy v Olomouci, hrozí tři roky vězení. Jedné z obětí urazil zub

Dvaadvacetiletý agresor, který v dubnu bezdůvodně napadal ženy na různých místech v Olomouci, si vyslechl obvinění z ublížení na zdraví a výtržnictví. Podle zjištění policistů mladík zaútočil celkem na čtyři oběti, jedné z nich ranou pěstí do...

Podobný případ museli ve stejný den řešit i policisté s poškozeným z Ostravy. „I tento muž uvěřil legendě, že si na něj nějaká osoba vyřizuje úvěr a proto musí jednat rychle, aby zachránil své úspory. Vyděšený muž souhlasil s převodem peněz do bezpečnostní schránky u České národní banky,“ dodal mluvčí. Muži se ale nepodařilo peníze odeslat a podvodník ho tak požádal o zaslání kopie platební karty z obou stran přes aplikaci WhatsApp. Podvedený celkem potvrdil platby ve výši 49 tisíc korun.

„V obou případech jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let,“ uvedl Hejtman. Policisté před podobnými triky podvodníků opakovaně varují. „Nebavte se s neznámým volajícím o vašem údajně napadeném bankovním účtu a zavěste. Podvodník se vás snaží dostat pod tlak. Uvádí, že musíte jednat rychle nebo o peníze přijdete. Bankovní úředníci takto nikdy nejednají a policisté už vůbec ne. Pokud máte pochybnosti o napadeném účtu, zavolejte na oficiální linku banky nebo zajděte do její pobočky,“ uzavřel mluvčí.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, policie, banka, ČNB, převod, Šumperk, Ostrava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.