Na sociálních sítích je třeba být opravdu obezřetný. Na to nemyslela čtyřiapadesátiletá žena, kterou v listopadu loňského roku právě přes sociální síť oslovil muž vystupující nejspíš pod falešným jménem. Ten s ženou navázal kontakt a v prosinci jí poslal mail, ve kterém psal, že jí přes přepravní společnost posílá balíček. Nasliboval, že v balíčku bude fotoaparát značky Samsung, kašmírová taška, hodinky značky Christopher, pero, mobilní telefon iPhone 7, sada diamantů a hnědá zalepená obálka.
Žena z Přerova od přepravní společnosti dostala sdělení, že musí zaplatit clo a daň ve výši 4 850 euro (asi 123 000 korun), které zaplatila. Od společnosti žena zpětně obdržela potvrzení o zaplacení částky, která byla doručena mezinárodní bezpečnostní agentuře.
„Dál se celá událost vyvíjela tak, že se přepravní společnost opět ozvala s tím, že chtěla balíček ženě doručit, ale Celní úřad na letišti v Karlových Varech jí v tom údajně zabránil, protože v balíčku byly odhaleny drogy. Aby mohl být balíček poškozené dodán, požadovala doručovací společnost zaplacení další částku ve výši 15 500 euro (asi 393 000 korun) s upozorněním, že pokud neuhradí požadované finance, budou veškeré informace předány mezinárodní policii a bude následovat její zatčení a uvěznění,“ vysvětlila situaci policejní mluvčí Miluše Zajícová.
V tomto bodě se poškozená obrátila na policii. Ta zjistila, že Celní úřad v Karlových Varech žádnou takovou zásilku neeviduje a žena se tedy pravděpodobně stala obětí podvodu. Případem se policie i nadále zabývá a šetří ho pro trestné činy podvod a vydírání.
„Dávejte si pozor při komunikaci na sociálních sítích s neznámými lidmi, nikdy nevíte, kdo je na druhé straně a jaké jsou jeho záměry i přesto, že vše působí seriózně. Zejména byste měli být pozorní a opatrní, pokud se jedná o zasílání finančních prostředků na účty do cizích zemí,“ připojuje varování policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.