V Olomouckém kraji se do cyklostezek investovaly už stovky miliony korun

Několik set milionů korun s pomocí dotací státu a Evropské unie už investovaly samosprávy v Olomouckém kraji do stavby cyklostezek. Díky masivním investicím má Olomoucký kraj jednou z nejhustších sítí cyklostezek v Česku, které pomáhají v regionu s vysokou nezaměstnaností oživit turistický ruch. Města a obce cyklostezky rozšiřují a cyklisté budou moci i letos vyzkoušet nové úseky.

Z Regionálního operačního programu Střední Morava, jehož prostřednictvím do Olomouckého a Zlínského kraje proudí dotace EU, byly v programovém období 2007 až 2013 na výstavbu cyklostezek schváleny dotace přes 800 milionů korun. Do konce roku 2015, kdy musejí být všechny projekty ukončeny, bude na území Olomouckého a Zlínského kraje vybudováno 181 kilometrů cyklostezek financovaných z ROP.

"Střední Morava v posledních letech zažívá velký rozmach cyklistiky. Města a obce v maximální možné míře využily peníze vyčleněné v ROP Střední Morava na budování nových cyklostezek," komentovala statistiky mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová. Loni díky dotacím EU v regionu přibylo 40 kilometrů cyklostezek a letos to budou další desítky kilometrů.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v letech 2000 až 2014 podpořil v Olomouckém kraji 58 staveb cyklostezek 190 miliony korun, což je v Česku druhá nejvyšší částka. Nejvíce peněz proudilo do Zlínského kraje (331 milionů). Stavbu cyklostezek od roku 2004 finančně podporuje i Olomoucký kraj. Od vzniku programu poskytlo hejtmanství obcím více než 74 milionů a přispělo k výstavbě 80 úseků cyklostezek v délce 84 kilometrů. 

Olomoucký kraj má nyní jednu z nejrozsáhlejších sítí cyklostezek v zemi. Na začátku roku 2011 jich zde podle Centra dopravního výzkumu bylo 171 kilometrů, což regionu vyneslo páté místo za Prahou, Středočeským, Moravskoslezským a Zlínským krajem. Aktuální statistiky Centrum dopravního výzkumu zatím nezveřejnilo, v Olomouckém kraji ale za dva poslední roky přibylo několik desítek kilometrů cyklostezek.

Síť cyklostezek buduje například Olomouc, kde už měří přes 60 kilometrů. Také v Přerově se síť cyklostezek rozšiřuje. Město se rozhodlo ještě letos u hlavního vlakového nádraží postavit skleněný parkovací dům pro kola. Objekt za více než osm milionů korun by měl pojmout až 120 jízdních kol.

Cyklostezky pomáhají i rozvoji turistiky. Obce na Šumpersku a Jesenicku se snaží přilákat turisty na novou cyklostezku Stopami krve v Jeseníkách, která vede místy spjatými s čarodějnickými procesy. Města vycházejí vstříc cyklistům i speciální autobusovou linkou lemující cyklistickou stezku Bečva. Letos nabídne pro velký zájem téměř dvojnásobek spojů. Cyklobusem mezi Přerovem a beskydským horským sedlem Bumbálka mohou lidé jezdit v určité dny od června do října. Linkou se jich loni svezlo 900.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky cyklostezka, Olomoucký kraj, Evropská unie, dotace, Česko, Zlínský kraj, Střední Morava, Státní fond dopravní infrastruktury, Centrum dopravního výzkumu, Přerov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.