Počasí dnes-1 °C, zítra-0,5 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

Města v kraji řeší úpravy poplatků za odpady. Nejvíce si připlatí lidé v Prostějově

Obce a města v Olomouckém kraji řeší výši poplatků za odpadové hospodářství, které budou hradit občané podle stanovených pravidel v příštím roce. V Šumperku a Jeseníku zůstává hodnota na stejné úrovni, Olomouc připravuje mírné navýšení o 60 korun. Přerov chystá zvýšení poplatku o stokorunu. Nejvýrazněji vzrostou platby za odpady občanům Prostějova, kde je v plánu zdražení o 276 korun.

Olomoučtí radní se při sestavování rozpočtu zabývali i náklady a příjmy v oblasti odpadového hospodářství. Bilance je záporná, město muselo na svoz a likvidaci odpadu doplácet za minulý rok 27 milionů korun, v přepočtu na obyvatele jde o 270 korun. Radní schválili zvýšení poplatku o 60 korun. „Navýšení poplatku o například 280 Kč, což by odpovídalo předpokládaným nákladům v roce 2025, kdy dochází jak k navýšení služeb spalování odpadu, tak poplatků za skládkování, by přineslo do rozpočtu 30 milionů Kč. Nakonec Rada přistoupila k návrhu na mírnější navýšení ve výši 60 Kč, ze současných 804 Kč na 864 Kč, to je tedy v přepočtu pět korun za měsíc, což by přineslo do rozpočtu asi 5 milionů korun,“ shrnul náměstek olomouckého primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) s tím, že návrh radních bude ještě projednávat zastupitelstvo.

Prostějovská radnice plánuje pro příští rok zvýšit ve městě poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu o 276 korun na 1140 korun za osobu a rok. Obyvatelé starší 65 let mají platit 732 korun a senioři od 80 let budou od poplatku nadále osvobozeni. Návrh radních na zvýšení poplatku projedná příští týden zastupitelstvo. Radní zvýšení poplatku zdůvodnili rostoucím objemem odpadů a vyššími náklady na jeho svoz a likvidaci.

Radní ve zprávě pro zastupitele vypočítali, že při plánovaném zvýšení poplatku na 1140 korun a s úlevami pro starší obyvatele by město mělo příští rok od obyvatel získat 41,4 milionu korun. Náklady na svoz a likvidaci přesto budou vyšší o 36 milionů korun. V případě zohlednění předpokládané smluvní odměny za třídění odpadu by se tento doplatek radnice snížil na 24,26 milionu korun.

Zálohování PET a plechovek připraví odpadový projekt v Olomouckém kraji o desítky milionů, říká místopředseda organizace

V první polovině října schválila vláda novelu zákona, které by měla zavést nový systém zálohování PET lahví a nápojových hliníkových plechovek. Kromě přínosu pro přírodu vyzdvihlo ministerstvo životního prostředí také přínos pro obce, pro které by...

Letošní poplatek za odpad v Prostějově vzrostl proti roku 2023 o 72 korun na 864 korun, přičemž loni byl zvýšen po deseti letech. Zatímco od roku 2013 obyvatelé města ročně platili za svoz a likvidaci odpadu 600 korun, v roce 2023 to bylo 792 korun za osobu a rok.

Za svoz a likvidaci odpadu si příští rok pravděpodobně připlatí také obyvatelé Přerova. Vedení města chce tento poplatek znovu zvýšit o sto na 1000 korun. Jejich návrh budou ještě v prosinci schvalovat zastupitelé. Vedení města tento krok odůvodnilo tím, že se stále zvyšují náklady, uvedl primátor Petr Vrána (ANO).

Město již dříve uvedlo, že má zhruba 43 700 poplatníků. Loni na zastupitelstvu zaznělo, že zhruba deset procent z osob povinných hradit poplatek jsou neplatiči a i přes snahu se městu nedaří nedoplatky získat. „Legislativa je nastavena tak, že cena za uskladnění tuny odpadu na skládce se každoročně navyšuje ze zákona až do roku 2030. Začínalo se na 500 korunách, v roce 2029 se za nepřetříděný odpad a uložení na skládku bude platit 1850 korun. Ať se třídí pořád stejně, ať je objem odpadu stále stejný, tak náklady za uložení odpadu na skládku se navyšují,“ uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal (nestr. za ODS). Částka podle něj bude nyní činit 1250 korun za tunu odpadu. Každá přetříděná tuna odpadu tak bude pro město stále úsporou.

Odpadové firmy sází v Olomouckém kraji na výrobu TAP. Kraj chce spíše recyklovat, nikoliv spalovat

Odpadové společnosti v Olomouckém kraji sází na výrobu takzvaných tuhých alternativních paliv z nevytříděného komunálního odpadu. Linku na výrobu TAP chce stavět nadnárodní skupina FCC v Prostějově, koncern Veolia v Přerově a rovněž krajská odpadová...

Pokud by město nechalo podle zástupců radnice původní poplatky ve výši 900 korun, muselo by dotovat odpadové hospodářství částkou vyšší zhruba o 4,5 milionu korun. „Finanční zátěž města by vzrostla na 14,4 milionu korun, pokud by byl schválen poplatek 1000 korun, bude to o 4,5 milionu korun méně,“ doplnil primátor Petr Vrána.

Změnu výše poplatku naopak neplánují okresní města v severnějších partiích Olomouckého kraje. „Poplatek za odpad se v Jeseníku v roce 2025 zvyšovat nebude, zůstává tak ve výši 840 Kč za osobu a rok,“ sdělila mluvčí jesenické radnice Markéta Kaniová.

Základní výše poplatku na úrovni 840 korun za kalendářní rok zůstane v roce 2025 beze změny také v Šumperku, informoval mluvčí města Bohuslav Vondruška.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Magistrát města Prostějova

Štítky Odpady, odpadové hospodářství, Přerov, Prostějov, Olomouc, Jeseník, Šumperk, město, poplatky, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Města v kraji řeší úpravy poplatků za odpady. Nejvíce si připlatí lidé v Prostějově  |  Z kraje  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.