Měsíční krajinu nebo zemi zdevastovanou válkou připomíná mnoha lidem v Mikulovicích na Jesenicku pohled na bezprostřední okolí jejich domů pět měsíců po povodni. Kolem koryta, kudy se prohnala v září rozvodněná Bělá, zůstávají hromady sutin, silnice kolem řeky nadobro zmizely a po mostech zůstaly jen pilíře na březích.
Navzdory situaci v Mikulovicích panuje ticho, práce většinou ustaly kvůli mrazům, někde došly i peníze. Mnoha lidem nepomůže ani tento týden vyhlášený program Živel 3, domy v záplavové oblasti totiž podle majitelů nikdo nepojistí, což je podmínka programu.
Celé patro zaplavila v září povodeň v domě Jiřího Fikáčka, přesto dům stojí - sousedé takové štěstí neměli, voda v jeho okolí dva domy zbořila. Vzala s sebou i most, odstřihla tak silnici, která skončila v příkopu před jeho pilířem. Za pět měsíců stihli v domě osekat omítky, udělat nové zdi, podlahy, elektřinu, dočkali se i nového kotle. "Nasypali jsme do toho 100 tisíc korun, kamarádka na nás udělala sbírku, která zaplatila nový kotel, na to bychom už neměli. Od obce jsme získali 50.000 korun na domácnost," řekl Fikáček.
Patrový rodinný dům, ve kterém žijí dvě generace, neměli pojištěný, protože je v záplavové oblasti. Podle Fikáčka to bude zřejmě i důvod, proč nesplní podmínky nově vyhlášeného dotačního programu Živel 3. "Dům nám na povodně nikdo nepojistí, už po povodních v roce 1997 to dávali do nejvyšší kategorie, teď už to bude nepojistitelné," podotkl. Práce ho čeká ještě dost, stále v domě také vysoušejí. "Náklady uvidíme, až přijde faktura. Zezačátku jsme hodně vysoušeli za pomoci agregátů, nyní už vše jede na elektřinu. Jak dlouho ještě? To je těžké, vše se odvíjí od peněz i od počasí, bude to na dlouho. Barák bude vysychat ještě rok dva, vespod máme totiž kámen," dodal.
Neděle, 16. února 2025, 16:18
Řada lidí ze zaplavených domů na Jesenicku zřejmě nedosáhne na pomoc na obnovu jejich obydlí, kterou odstartuje stát v programu Živel 3. Do programu se totiž nedostanou lidé s exekucemi. Počet lidí s dluhy je přitom na Jesenicku jeden z nejvyšších v...
Obnova podle místních postupuje velmi pomalu. "Jsme tady na konci světa, u polských hranic. Most je pryč, děcka do školy chodí po obchvatu nebo zahradami, lávka není postavena ani jedna, je tu jediný most, který se dá přejít. Ten, co tady spadl, ještě není ani vytažený - přišly mrazy, tak se práce odložily," popsal situaci Josef Blaho žijící jen o pár ulic vedle.
Opravena není dosud v jeho části ani kanalizace, před domem má stále otevřený výkop se skružemi. "Vodovod máme, ale my jsme tu poslední, kdo obecní vodu odebírá, sousedi už jsou bez vody. Máme studny, ale ty byly zaplavené, na konci ledna se dávaly znovu rozbory," řekl senior. Než si vlezl po záplavách do vany, patnáctkrát ji napustil - až u té šestnácté našel odvahu.
Zbořené mosty trápí v obci řadu obyvatel. "Je to tady jak na měsíční krajině, jako bychom byli na Ukrajině. Most tu chybí, když napadne sníh, nemůžu se ani dostat do práce, minule jsem tam v kopcích zapadl. Nechápu, proč by tady nemohli něco smontovat," řekl Kamil Procházka z nejkrajnější části Mikulovic. Kvůli zemním pracím po povodních přišli v této části obce i o veřejné osvětlení. "Na obci nám na to řekli, ať si manželka koupí baterku," podotkl Procházka. Náladě místním nepřidají ani současné mrazy. "Je zima, nemůžeme nic dělat, práce se zastavily, sedíme doma," pokrčil rameny muž.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.