K výslechu v kauze Vidkun byl předvolán bývalý šéf olomoucké GIBS

Autoři | Foto pixabay.com

Svědeckou výpovědí bývalého šéfa olomoucké Generální inspekce Bezpečnostních sborů (GIBS) otevřel dnes olomoucký krajský soud jednání v korupční kauze Vidkun. Bývalý šéf olomoucké GIBS Tomáš Uličný byl jedním z odposlouchávaných v případu, v říjnu 2015 byl zadržen. Obviněn není. Kauzu postavenou na vynášení a ovlivňování trestních spisů označil za snahu o sesazení policejního prezidenta a výměnu personálu ve vysokých pozicích GIBS. K soudu přišel i obžalovaný podnikatel Ivan Kyselý. Kvůli zdraví se omluvil z dalších jednání.

Uličný u soudu popřel, že by komukoliv předával spisy či někoho instruoval, jak má ovlivnit trestní stíhání. „Šlo o sesazení policejního prezidenta a výměnu personálu ve vysokých pozicích GIBSu. Brali mě jako podezřelého a chtěli mi uškodit," uvedl dnes u soudu Uličný. Podotkl, že byl odposloucháván a sledován od července 2014; 13. října při policejní razii v kauze Vidkun byl zadržen.

Uličný připustil kontakty s obžalovaným bývalým krajským policejním náměstkem Karlem Kadlecem. „Vídali jsme se velmi často, chodili jsme na kafe, jednou týdně. Věděl jsem, že Kyselý s Kadlecem jsou kamarádi. Kadlec se chlubil, že s ním chodí na tenis, věděla to půlka města, on se s tím netajil. Všichni věděli, že je společensky aktivní. Já společensky aktivní nebyl. Neměl jsem žádné poznatky, že by se choval nestandardně a protiprávně. Říkal jsem mu, aby brzdil a byl opatrný a nedával všanc své dobré jméno," podotkl Uličný.

U soudu uvedl, že věděl dopředu, že se něco chystá. Dozvěděl se to od Kadlece, který jej prý v roce 2015 varoval. „Kadlec mi řekl, že je něco špatně, že se chystá nějaká past. Varoval mě, že ÚOOZ se mě chystá trestně stíhat," podotkl Uličný. Domovní prohlídka u něj prý byla pod záminkou, že umožnil Kyselému seznámit se spisy vedeným na GIBS, což popřel.

Olomoucká GIBS Kadlece kvůli úzkým vazbám s vlivným podnikatelem Kyselým, blízkým přítelem bývalého ministra vnitra a olomouckého poslance Ivana Langera (ODS), vyšetřovala v roce 2012. Podle informací ČTK tehdy prošetřovala, zda se vazby promítají i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Inspekce dospěla k závěru, že nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání trestného činu. Uličný dnes u soudu řekl, že věc nevyšetřoval ani neprozradil. Kadlec prý za ním přišel už s tím, že o tom ví.

Svědků je k soudu voláno přes tři desítky. Vypovídat by měl i bývalý šéf olomoucké krajské policie Libor Krejčiřík, který skončil ve funkci v listopadu 2015 právě v souvislosti s kauzou Vidkun, žalobce navrhl také bývalého ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké kauzy o měsíc dřív téhož roku. V úterý by měl vypovídat exministr vnitra za ODS Langer, u kterého policie také zasahovala.

V kauze Vidkun, která postihuje podle žalobce ovlivňováni devíti trestních kauz, je obžalovaný z podplácení bývalý hejtman Jiří Rozbořil, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec čelí obžalobě ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalovaný z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalovaný z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky krajský, soud, policie, korupce, Vidkun, Olomouc, GIBS, Karel Kadlec, Ivan Langer, ODS, Jiří Rozbořil, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.