Kreativní centrum postavené z kontejnerových buněk chtějí v Olomouci společnými silami vybudovat radnice, Univerzita Palackého, kulturní instituce a soukromí investoři. V chystaném centru budou k dispozici IT technologie a místo pro tvůrčí a umělecké aktivity mladých lidí. Sdělil to zakladatel projektu Jaromír Zavřel.
Architektonicky unikátní centrum má být podle něj sestavené z kontejnerových jednotek. Zázemí v něm najdou firmy i jednotlivci z oboru kreativních řemesel, jako jsou informační technologie, architektura, marketing, umění či design.
„V buňkách by měly vedle sebe fungovat například kreativní dílny, hudební zkušebny, umělecké kluby a vedle nich tetovací salony, květinové dílny, zařízení pro domácí mazlíčky i nabídky ekologických a high-tech produktů. Součástí zařízení budou moderní formy mobility,“ uvedl Zavřel.
O projektu tento týden v Olomouci diskutovali zástupci města, univerzity, Muzea umění Olomouc, divadel, festivalů, reklamních a designových agentur a místních firem. „Potvrdilo se, že projekt má ve městě potenciál i cílovou skupinu a bude přínosem ekonomice i kultuře. Nyní hledáme nejvhodnější lokalitu pro výstavbu modulového kreativního centra,“ podotkl Zavřel.
Podle rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera má Olomouc velký kreativním potenciál. „Kreativní centrum může být cestou, jak talentům otevřít prostor k seberealizaci, a bojovat tak proti škodlivému odlivu mozků,“ dodal primátorův náměstek Matouš Pelikán.
Univerzita Palackého se už v letech 2016 a 2017 podílela na mapování kulturního a kreativního odvětví v Olomouci a okolí. Odborníci tehdy zjistili, že místní firmy a podnikatelé v tomto oboru ročně utrží bezmála pět miliard korun. V kulturním a kreativním odvětví na Olomoucku působí více než 1200 subjektů, které zaměstnávají přibližně 5000 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.