Německého filozofa a zakladatele fenomenologie Edmunda Husserla připomíná v jeho rodném Prostějově nová pamětní deska. Ve čtvrtek byla slavnostně odhalena u budovy místního finančního úřadu v místech, kde dříve stával filozofův rodný dům. Původně měla být odhalena už na jaře u příležitosti mezinárodní konference fenomenologů, ale kvůli pandemii koronaviru byla akce posunuta na začátek července.
Husserl se v Prostějově narodil v roce 1859. Město loni počítalo s tím, že filozofovi nechá postavit pomník, radní ale nakonec nevybrali ani jeden z deseti přihlášený návrhů. Radnice kvůli způsobu organizace soutěže na pomník sklidila kritiku odborných členů výběrové komise. Pamětní desku poté pro město zhotovil sochař a výtvarník Miloš Karásek.
Prostějovské muzeum slavného rodáka Husserla připomíná i výstavou obrazů a soch, která byla zahájena v polovině května a skončí v neděli. Karásek vytvořil z bronzu sérii portrétů Husserla, ve kterých ho ukazuje optikou vlastní Husserlovy filozofie. Pražský výtvarník Luděk Bárta zase vytvořil jako poctu této významné osobnosti filozofie cyklus více než čtyř desítek výtvarných děl, ve kterých využil obrazy slavných mistrů.
Prostějovský rodák Edmund Husserl je zakladatelem filozofického směru fenomenologie. Ovlivnil mnoho známých filozofů 20. století, mimo jiné Martina Heideggera, Jeana-Paula Sartra či Jana Patočku. Husserl zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938 v 79 letech.
Předci filozofa Husserla jsou pochovaní na bývalém starém židovském hřbitově v Prostějově, který byl založen v roce 1801 a v roce 1943 byl na popud německého starosty zrušen.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.