Šumperská nemocnice žádá kraj o mediky a studenty střední zdravotnické školy

Autoři | Foto pixabay.com

Nemocnice Šumperk kvůli rychle rostoucímu počtu hospitalizovaných s covidem-19 požádala hejtmanství o přidělení mediků a studentů střední zdravotnické školy, aby s jejich pomocí zajistila svůj provoz. Nemocnice Šumperk začala odkládat plánované operace a omezuje provoz některých ambulancí, protože se potýká nejen s rostoucím počtem pacientů nakažených koronavirem, ale také s úbytkem personálu. To dnes sdělil náměstek pro léčebnou péči Nemocnice Šumperk Josef Čikl.

V důsledku poměrně nepříznivé situace jsme požádali kraj o přidělení mediků a studentů střední zdravotnické školy. Doufáme, že nám je přidělí co nejdříve, protože budeme brzy v situaci, kdy se nám bude hodit každá pomoc. Zároveň jsme velmi uvítali nabídku ČVUT, kam jsme už odeslali žádost o plicní ventilátory," uvedl Čikl.

Nemocnice Šumperk tento týden zdvojnásobila kapacitu dočasného infekčního oddělení pro pacienty s koronavirem na 40 lůžek, jsou už ale ze dvou třetin obsazená. Téměř naplněno je i dalších deset lůžek pro pacienty s covidem-19 na oddělení ARO.

Nemocnice stále poptává zdravotnické posily do svého běžného provozu, potřebuje jich několik desítek. Situace by se podle Čikla mohla částečně zlepšit, až nastoupí medici a studenti střední zdravotnické školy. „Nadále však platí, že bychom potřebovali nemocnici personálně posílit o další sanitáře, praktické i všeobecné sestry a plánujeme znovu oslovit také terénní specialisty," podotkl Čikl.

Na seznamu kvůli uložené pracovní povinnosti v souvislosti s epidemií covidu-19 je v Olomouci zhruba 700 mediků a studentů nelékařských zdravotnických oborů. Celkem 400 z nich je z lékařské fakulty Univerzity Palackého, dalších 300 z fakulty zdravotnických věd. Část studentů se už do práce zapojila, pomoci mohou hlavně jako sanitáři. Působit by měli nejen ve Fakultní nemocnici v Olomouci, ale i v ostatních páteřních nemocnicích na střední Moravě.

Nemocnice Šumperk hledá dárce plazmy, co onemocnění covid-19 prodělali, protože mají specifické protilátky. „Tyto protilátky v krvi vyléčeného zůstávají ještě dlouho po jeho uzdravení. Léčba aktuálně nakažených a hospitalizovaných pacientů plazmou od vyléčených je proto velmi účinná a dnes je běžně využívaná klinickými pracovišti," řekla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Šumperk Marie Urbánková.

V Olomouckém kraji bylo ve čtvrtek zaznamenáno 874 potvrzených nákaz novým koronavirem, nejvyšší počet od začátku pandemie. Kumulativně od počátku pandemie se v kraji potvrdilo 8398 nákaz covidem-19. Na Šumpersku je podle hygieniků od počátku pandemie registrováno 1060 nákaz.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koronavirus, nemocnice, školy, Šumperk, Nemocnice Šumperk, COVID-19, pacient, České vysoké učení technické v Praze, Fakultní nemocnice Olomouc, Lékařská fakulta Univerzity Palackého

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.