Olomoucký kraj má první potvrzené případy jihoafrické varianty koronaviru. Podle dosavadních zkušeností může být tato mutace až o 50 procent nakažlivější než základní varianta viru. Mutaci odhalil Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.
Ředitel ústavu Marián Hajdúch zprávu oznámil na sociálních sítích.
"Na @IMTM_Olomouc jsme při genotypizaci více než 200 pozitivních vzorků ze čtvrtka identifikovali první dva případy jihoafrické varianty viru v Olomouckém kraji. Genotypizujeme všechny pozitivní vzorky, sekvenujeme zhruba 50 vybraných vzorků za týden," sdělil Hajdúch.
Jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se již rozšířila do několika desítek zemí. Objevila se v sousedních státech. Podle většiny vědeckých odhadů může být asi o 50 procent nakažlivější než základní varianta viru SARS-CoV-2.
Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné.
Vědci z ústavu zatím nevědí, kde se infikovaní lidé nakazili a zda přijeli například odněkud ze zahraničí. "Těsně před půlnocí jsme diagnostikovali a nahlásili další dva případy. Takže za včerejšek celkem 4x," dodal dnes Hajdúch.
Podle Covid Portálu ministerstva vnitra existuje více jihoafrických variant. V případě varianty E484K, která je způsobena mutací ve spike proteinu se zdá, že má dopad na imunitní odpověď a případně na účinnost vakcíny.
Tato mutace totiž pomáhá viru obejít imunitní obranu těla. Jihoafrická varianta může účinněji způsobovat reinfekce u lidí, kteří byli dříve infikováni původní formou viru. Proti této variantě je účinnost očkování o něco nižší, ale odborníci tvrdí, že vakcíny lze změnit a vylepšit tak, aby lépe odpovídaly novým variantám během několika měsíců.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.