Temný pavilon olomoucké zoo hlásí nová mláďata kaloňů. Expozici čeká i další vylepšení

Autoři | Tisková zpráva | Foto Zoo Olomouc

Hned několik mláďat kaloňů zlatých poznává prostředí zrekonstruovaného pavilonu netopýrů v zoo na Svatém Kopečku. Návštěvníci mohou zatím vidět trojici nových přírůstků okřídlené populace, chovu kaloňů se olomoucká zahrada věnuje od roku 1999. Expozici brzy obohatí také instalace noční oblohy.

V zatemněném pavilonu olomoucké zoo mohou lidé pozorovat kaloně z ostrova Rodriguez, který leží východně od Madagaskaru. Právě tento druh označovaný i jako zlatý přivedl na svět nové přírůstky. „V těchto dnech se tři mláďata, která se narodila v průběhu února a března, začínají osamostatňovat, přibyla na váze a jsou konečně k vidění,“ zve do pavilonu zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoo chová kaloně zlaté od roku 1999. Narodilo se v ní prozatím celkem 184 jedinců. „V pavilonu panuje obrácený světelný režim, což znamená, že se v něm přes den simuluje noc. Je to z toho důvodu, aby návštěvníci měli možnost spatřit kaloně aktivní. Večer se v pavilonu rozsvítí a kaloni se uchýlí k odpočinku,“ vysvětluje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Olomoucká zoo zprovozní poslední dvě části safari. Návštěvníci zavítají do Austrálie a Arktidy

Olomoucká zoo na Svatém Kopečku plánuje v létě otevřít poslední dvě etapy safari. Nové části budou zaměřené na Austrálii a Arktidu. V současnosti jsou již v provozu první tři části safari, které zoo postavila v předchozích letech.

Kaloň rodriguezský byl v 70. letech 20. století ve volné přírodě téměř vyhuben, a to i v důsledku tajfunu. Díky intenzivní ochraně se ale podařilo kaloně rozmnožit a nyní jejich populace čítá až dvacet tisíc jedinců. Všichni kaloni v zoologických zahradách jsou majetkem ostrovní Mauricijské republiky a chovatelům jsou pouze zapůjčeni.

Samice kaloně obvykle rodí jedno mládě, o které se stará dva až tři měsíce. V zoo se dožívají okolo 20 let, nejstarší kaloň dosáhl věku 31 let a pět měsíců.

Kaloni se sdružují do menších kolonií, které společně během dne odpočívají v korunách stromů. Většinovou část dne tedy tráví odpočinkem na stromech, večer se vydávají hledat potravu, kterou tvoří sladké ovoce, nektar z tropických květin nebo i listí některých stromů a keřů.

V olomoucké zoo se ukázala tři mláďata sika vietnamského. Ve volné přírodě už nežije

V olomoucké zoo jsou nyní k vidění tři mláďata vzácného jelena sika vietnamského, která se narodila minulý týden. Tento poddruh jelena je ve volné přírodě pravděpodobně již vyhubený, v olomoucké zoo se doposud narodilo 23 mláďat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, kaloň zlatý, Olomouc, pavilon, Svatý Kopeček, Zoologická zahrada Olomouc, zahrada, Mauricius, strom

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.