Malí mravenečníci jsou k vidění v expozici Zoo Olomouc. Jejich odchov je náročný

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Do expozice před zraky návštěvníků se po několika měsících vrátily samice stromových mravenečníků v Zoo Olomouc i se svými potomky. Na svět v lednu a v únoru přivedly mláďata, a tak byl potřeba klid v dočasném ubytování. Rozmnožování mravenečníků je v zoologických zahradách náročný úkol, za takřka dvacet let se na Svatém Kopečku podařilo odchovat dvanáct mláďat.

Samice Morgana a Calamity coby matky malých mravenečníků nosí na hřbetech mláďata narozená na konci ledna a polovině února. „Zoo Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jedněm z mála chovatelů, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. K dnešnímu dni se podařilo úspěšně odchovat celkem 12 mláďat,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké zahrady Iveta Gronská.

Olomoucká zoo začala chovat seriemy rudozubé. Příbuzné gigantického pravěkého predátora

Jednu z voliér naproti euroasijskému safari v olomoucké zoo obydlely seriemy rudozobé, příbuzné gigantického nelétavého ptáka, vrcholového predátora z období třetihor. Mladý pár seriem je první v historii svatokopecké zoologické zahrady, samec...

Mravenečník čtyřprstý v přírodě žije v pralesích Jižní Ameriky. Na první pohled to možná není patrné, ale mravenečník je obratný ve šplhání i při pohybu po zemi. Tato zvířata z řádu chudozubých jsou aktivní hlavně v noci a za soumraku, přes den se schovávají v dutinách stormů.

S využitím lepkavého jazyka mravenečníci spořádají až patnáct tisíc mravenců a termitů denně. V zoologické zahradě takový přísun pochopitelně chybí a může být jedním z důvodů obtížnějšího rozmnožování mravenečníků, jehož samice rodí po jednom mláděti. „Na krmení jim v zahradě podáváme jemně namleté maso s vejci, banány, ovesné vločky, kvalitní granule pro psy bez lepku, minerály a vitaminy. Trávicí funkci podporujeme rašelinou,“ popsala jídelníček mravenečníků Iveta Gronská.

Spolu s mravenci polykají mravenečníci i kamínky a písek, kterými v žaludku s pomocí žaludečních šťáv rozmělňují mravence, a tím podporují trávení. Dalším faktorem ideálních podmínek pro odchov může být i samotné sestavení chovného páru a také klima tropického pralesa.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Mravenečník, Svatý Kopeček, Olomouc, Zoologická zahrada Olomouc, mravenci, zahrada

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.