Hlavně na hlavním vlakovém nádraží a v parcích mají obyvatelé Olomouce strach z kriminality, krádeže nebo přepadení. Naopak v centru města či na autobusovém nádraží se cítí bezpečněji. Vyplývá to z výzkumného projektu zaměřeného na mapování strachu, který radnice provedla společně s Univerzitou Palackého.
Středa, 8. března 2023, 20:36
V stotisícové Olomouci žije přes osm stovek lidí bez domova, na ulici nebo ve squatech jich pobývá zhruba přes stovku, zbytek v zařízeních sociálních služeb nebo na ubytovnách. Strážníci evidují asi dvě desítky míst například v lesících, pod mosty,...
Do dotazníkového šetření se v tomto projektu zapojilo 811 respondentů, do analýzy byly zařazeny odpovědi 637 lidí. Bezmála polovina respondentů uvedla, že nejčastěji pociťuje strach z kriminality na hlavním vlakovém nádraží. Své obavy účastníci výzkumu zdůvodnili přítomností bezdomovců, opilých lidí a narkomanů.
Druhým nejčastěji zmiňovaným prostorem byly parky a zelená prostranství, kde má obavy z kriminality pětina respondentů. Naopak jen devět procent respondentů označilo z pohledu kriminality za problematické centrum města a šest procent autobusové nádraží.
Častěji strach z kriminality uváděly ženy než muži a také lidé starší 65 let než mladí ve věku 15 až 29 let. "Ženy a osoby ve věku 65 a více let do mapy označovaly také více míst, kde pociťují strach z kriminality," uvedli autoři koncepce.
Podle názorů respondentů by úřady měly systematičtěji pracovat s bezdomovci, zasadit se o častější přítomnost policistů v ulicích a více se věnovat rizikové mládeži.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.