Počasí dnes14 °C, zítra14 °C
Neděle 29. září 2024  |  Svátek má Michal
Bez reklam

Krysa nebo klokánek? Noční pavilon v Zoo Olomouc má nové obyvatele

Nového obyvatele Pavilonu netopýrů představuje návštěvníkům olomoucká zoo. V expozici s obráceným denní a nočním režimem žije pár klokánků krysích. Zoologové na Svatém Kopečku doufají, že koncem roku by u tohoto dosud nechovaného druhu mohlo přijít na svět mládě.

Do olomoucké zoo dorazila extrémně vzácná hrdlička z Tichomoří. Na světě jich žije jen osmdesát

Nebývale vzácný přírůstek rozšířil faunu olomoucké zoo, z německého Karlsruhe přicestoval samec hrdličky sokorské. Ve své původní domovině na tichomořském ostrově už tento druh nežije, na světě se vyskytuje pouze 81 jedinců v lidské péči. Premiérově...

 

Jak název napovídá, nenápadný vačnatec klokánek krysí se svým vzhledem s protáhlým čumákem výrazně podobá kryse. Zadní nohy má navíc kratší než ostatní druhy klokanů. Olomoucká zoo dosud chovala klokánka králíkovitého, nyní má v portfoliu dalšího zástupce čeledi klokánkovitých. „Sameček, který přicestoval z Polska, se narodil v roce 2022 v Zoo Opole. Ihned po připojení k samičce si padli do oka a sdílí spolu spací místo pod palandou, kterou využívají kusu liščí. Budeme se těšit na mláďata od tohoto páru, kterých bychom se mohli dočkat již koncem tohoto roku,“ přiblížila v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková.

Houbař a zahradník
V přírodě pijí klokánci vodu jen minimálně, vystačí si s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě-v houbách z příbuzenstva lanýžům, jež se vyznačují převážně podzemními plodnicemi, které „vypátrá“ za pomocí čichu a tvoří v určitém ročním období až 80 % jeho potravy. Při jejich hledání překonává značné vzdálenosti. Byť se vzhledem ke konzumaci hub jedná o potravního specialistu, živí se i další rozmanitou rostlinnou potravou, ale i hmyzem, červy, které vyhrabává předníma nohama. Klokánci jsou vítanými zahradníky. V rámci ekosystému hloubí jámy, ve kterých se drží voda a usazují nánosy naváté větrem, což je skvělé prostředí pro klíčení semen. Jedná se o jednoho z nejmenších klokanů pocházejících z Austrálie. Spolu s dalšími devíti druhy se považuje za předky pravých klokanů.
Zdroj: Zoo Olomouc

V evropských zoo je tento druh přirozeně vyhledávající úkryt v hustém podrostu k vidění spíše vzácněji. Nyní klokánci krysí bydlí také pod imitací noční hvězdné oblohy nočního pavilonu v areálu zoo na Svatém Kopečku.

„Tento druh není příliš často chován s ohledem na jeho převážně noční aktivitu. S klokánky se proto mohou návštěvníci setkat v Pavilonu netopýrů,“ podotkla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Samice klokánků rodí po krátkém období březosti jedno velmi drobné mládě, které se pak dál vyvíjí ve vaku po dobu asi čtyř měsíců. Poté mládě vak opouští, ale matka jej nepřestává kojit. Teprve za 170 dní po opuštění vaku je odstaveno. „Samice buduje pro mládě hnízdo, které vystýlá trávou. Stavební materiál dopravuje na místo určení v částečně chápavém ocase. Mláďata klokánků oproti mláďatům klokanů nepozorují okolí z matčina vaku, ale schovávají se v něm do doby, než z něj rovnou vyskočí a okolí monitorují už samostatně,“ dodává mluvčí olomoucké zoo.

Ohodnoť článek

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, klokánek krysí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Krysa nebo klokánek? Noční pavilon v Zoo Olomouc má nové obyvatele  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.