Olomoucká zoologická zahrada se může pochlubit dalším rozšířením zvířecí populace v areálu na Svatém Kopečku. Návštěvníci mohou pozorovat dva malé lemury běločelé. Samec a samička se narodili na konci května. Zoo Olomouc lemury z ostrova Madagaskar chová takřka pětatřicet let, za tu dobu zde přišlo na svět 47 mláďat.
Dvojčata lemurů běločelých se narodila 27. května a zpočátku bylo nutné jejich umístění do samostatné ubikace. Po čase už mohli zamířit s matkou mezi ostatní členy primátí skupiny. „Nyní se jim daří výborně a můžeme se o radost z nich podělit s návštěvníky. Jedná se o dvojčata – sameček a samička,” přiblížila v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková.
Sobota, 24. června 2023, 18:54
Zoo Olomouc jako jediná v republice začala chovat kojota prériového. Olomoucká zoo v minulosti už tuto severoamerickou šelmu chovala, nyní se tak k chovu této psovité šelmy vrací. Kojoty mohou návštěvníci nalézt ve výběhu medvědů baribalů.
Samice lemurů bývají hnědé, případně hnědošedé, zato samci se pyšní bílým zbarvením hlavy. Žijí ve skupinách složených z rodičů a mláďat různého věku. „Na péči o narozené potomky se podílí celá rodina. Porody mláďat jsou naplánovány tak, aby se v době jejich narození nacházelo dostatek kvalitní potravy, matky nestrádaly a měly dostatek mléka. Toto období nastává na začátku období dešťů. Mláďata nosí matka na sobě, na boku v oblasti slabin,“ vysvětluje mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská životní návyky poloopic, které se přirozeně vyskytují na ostrově Madagaskar.
Za poslední čtvrtstoletí ale jejich počty klesly o 30 procent. „Jedná se o druh, který je nejvíce ohrožený odlesňováním a také lovem pro maso, neboť se nachází v oblasti, kde lidé trpí nedostatkem živočišné bílkoviny. Aby se podařilo druh zachránit, jsou zřizovány speciální rezervace,“ zmínila Gronská. Lemurům se tak dostává ochrany například v madagaskarské lokalitě Betampona nebo na ostrůvku Nosy Mangrabe.
Lemuři se vyznačují soumračnou aktivitou, právě při příchodu noci jsou nejvíce čilí. Naopak přes den kvůli svému výskytu v oblastech s vysokými teplotami převážně spí ukrytí ve stínu. „Toto chování z větší části můžete pozorovat i u naší rodiny v Zoo Olomouc,“ podotkla mluvčí zahrady.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.