K chovu lasic sibiřských neboli kolonoků se po delší odmlce vrací zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Do olomouckého areálu přicestoval nový pár, který tvoří samec ze zooparku Chomutov a samice z německé zoo. Kunovité šelmy už mohou návštěvníci pozorovat v jedné z expozic.
Naproti nového Safari Euroasie mohou lidé v Zoo Olomouc sledovat také počínání kolonoků. Ti jsou přirozeně nejvíce aktivní v noci a za soumraku. Olomoucká zahrada tento druh chovala už v roce 1996. „Tehdy se dovezla čtyři zvířata z Ruska. Postupně se zde narodilo přes 60 mláďat. Nyní se k chovu vracíme prostřednictvím současného páru, složeného ze samce z chomutovského zooparku a samice ze Zoo Neuwied v Německu,“ přiblížila v tiskové zprávě zooložka Jitka Vokurková.
Sobota, 8. července 2023, 06:53
Olomoucká zoo má nový přírůstek. Mladší samice binturonga porodila mládě. Svého potomka si však chrání, a to i před chovateli. Olomoucká zoo chová binturongy již od roku 1990 a odchovala už celkově 29 mláďat.
Kolonok neboli lasice sibiřská je šelma podobná norkovi či fretce. „Vyskytuje se v severní Asii od Uralu až po Dálný východ, Koreu, Čínu, Tibet a sever Thajska kde obývá lesnaté oblasti, často v okolí vodních ploch, nevyhýbá se ani obydleným místům. Většinovou část dne tráví v dutinách stromů, podzemních norách, či skalních puklinách,“ uvedla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
V případě pocitu ohrožení je kolonok velmi agresivní a vypouští na své nepřátele páchnoucí tekutinu. Je významným predátorem hlodavců, pojídá ale i hmyz, mláďata rybáků malých a jejich vajíčka. Naopak jako na potravu se na něj v přírodě mohou zaměřit například sovy či jestřábi. Hrozbou je ale také ztráta životního prostředí i lov pro kožešinový průmysl. „Zimní srst má kolonok velmi hustou, měkkou a načechranou. Jeho kožešina je poměrně ceněná, využívaná coby doplněk oděvů, kromě jiného se z ní vyrábí chlupy do štětců,“ dodává mluvčí Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.